INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Ignacy Andrzej Andrychiewicz  

 
 
I poł. XVIII w. - XVIII/XIX w.
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Andrychiewicz Ignacy Andrzej, działacz mieszczański za Stanisława Augusta, pochodzenia ormiańskiego, był synem aptekarza Antoniego Kazimierza († 1758), który przeniósłszy się z Płocka do Warszawy, poślubił Łucję z Łosackich. Z synów Antoniego Jakób Andrzej, doktór medycyny, właściciel kamienicy przy ul. Piwnej, żonaty z Anną Fontanówną, był lekarzem szpitalnym oraz konsyljarzem dworu królewskiego od 9 X 1771; Wojciech Andrzej też notowany jest jako doktór medycyny i właściciel dwóch domów; Jan Tomasz był radcą Starej Warszawy. Nad wszystkich wybił się A., z zawodu po ojcu aptekarz, właściciel posesji naprzeciwko kościoła św. Jana, żonaty z Zuzanną Gidelską, córką kupca; piastował on urząd ławnika miejskiego. Nie mając wybitnego temperamentu ani zdolności politycznych, popierał przecież A. akcję emancypacyjną Dekerta, należał do komisji śledczej w sprawie pogromu żydów (1790), do wydziału bezpieczeństwa w magistracie, tudzież do delegacji miejskiej, która miała współdziałać z Komisją Policji przy reorganizacji samorządu Warszawy (1791). Po zwycięstwie Targowicy był radcą miejskim, zapewne jednak stał po stronie insurekcji, bo 22 IV 1794 r. został powołany w skład Sądu Kryminalnego wojew. mazowieckiego. W pracach miejskich brał udział i po trzecim rozbiorze do chwili powstania Królewsko-Pruskiego Magistratu 9 VIII 1796 r. Rok śmierci nieznany.

 

Smoleński Wł., Mieszczaństwo warszawskie w końcu XVIII wieku, W. 1917; Giedroyć Fr., Źródła biogr.-bibliogr., W. 1911; Vol. Leg., IX 192; Dziennik czyn. Sejmu G. W. 23 i 29 XI 1790.

Red.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Józef Zajączek h. Świnka

1752-11-01 - 1826-07-30
książę
 

Kazimierz Wojniakowski

1771 lub 1772 - 20.01 lub 20.12.1812
malarz
 

Teofil Wolicki h. Nabram

1768-10-20 - 1829-12-21
prymas Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.