INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Ignacy Chomiński     

Ignacy Chomiński  

 
 
1819-07-31 - 1846-12-01
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chomiński Ignacy (1819–1846), aktor. Urodzony w Zamościu 31 VII jako syn Franciszka († 1826), b. magazyniera wojsk Księstwa Warszawskiego, i Delfiny z Świeżawskich († 1829), karierę sceniczną rozpoczął u Chełchowskiego, swego ojczyma, razem z bratem Michałem. Zatrudniony początkowo jako »chłopiec do wszystkiego«, debiutował w Płocku w r. 1835 w »Szkole obmowy« Sheridana. Po latach wędrówki przeniósł się do Krakowa i za dyrekcji Chełchowskiego (1840–3), następnie Mączyńskiego, staje się ulubieńcem publiczności jako amant bohaterski. Główne jego role to Antoś w »Krakowiakach i Góralach«, Karol w »Zbójcach« Schillera, Kean w dramacie Dumasa, Horacjusz młodszy w tragedii Corneille’a, Ruy Blas w dramacie Wiktora Hugo. W r. 1842 gościł w Warszawie i miał być już zaangażowany na stałe razem z bratem Michałem, gdy wmieszał się w niefortunne przygotowania powstańcze roku 1846. Rosjanie, wkroczywszy do Krakowa, aresztowali go. Po dłuższym śledztwie skazany został dożywotnio w sołdaty i, popadłszy w obłąkanie po złożeniu przysięgi wojskowej, na etapie w Siedlcach w drodze na Sybir życie zakończył rzekomo w ataku szału 1 XII 1846.

 

W. Enc. Il.; K. (W. Krogulski), Szkoda go. Z notatek starego aktora. »Kurier Teatralny« W. 1901, nr 39, 41; M. Rulikowski, W drodze na Kaukaz zabity… »Wiadomości Literackie« 1937, nr 13–4.

Ludwik Simon

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.