INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Ignacy Czempiński  

 
 
1779 - listopad 1842
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Czempiński Ignacy (1779–1842), prezes Tow. Ubezpieczeń. Ur. w Warszawie, tutaj ukończył szkoły. Pracował od r. 1806 początkowo w urzędzie powiatowym sochaczewskim, w r. nast. został konsyliarzem Izby Wykonawczej, później asesorem Prefektury Departamentu Warszawskiego. W r. 1809 powołany do Ministerium Spraw Wewnętrznych, od r. 1817 sprawował urząd naczelnika administracji. W tym czasie sprawował obowiązki członka, a potem przewodniczącego Najwyższej Izby Egzaminacyjnej. Wreszcie po niedołężnym Rościszewskim zamianowany został prezesem Dyrekcji Generalnej Towarzystwa Ogniowego. Funkcję tę bardzo umiejętnie pełnił aż do śmierci. Zmarł w listopadzie r. 1842. – Cz. uważany był za zdolnego urzędnika, człowieka dużej inicjatywy i pracowitości. Już w okresie Księstwa Warszawskiego powierzano mu trudne misje podczas wojny austriackiej. Wyróżnił się jednak najbardziej jako działacz ubezpieczeniowy. Uporządkował sprawy Towarzystwa Ogniowego i zagospodarował je dobrze, był inicjatorem skupiania w ręku Tow. różnych form ubezpieczeń publicznych, nie znanych i nie stosowanych w Polsce. Umiał usunąć spustoszenia i straty wojenne r. 1831, rozkładając ciężary w sposób korzystny dla kraju. W okresie jego prezesury działalność Tow. Ogniowego doszła do niezwykłego rozrostu i wielkiej pomyślności.

 

Akty osobiste w Aktach Dyrekcji Ubezpieczeń w Arch. Akt Dawnych w W.; Krzeczkowski K., Rozwój ubezpieczeń publicznych w Polsce, W. 1931, I 166 i n. (portret), cz I, t. II s. 8–15.

Konstanty Krzeczkowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Józef Unger

1817-04-13 - 1874-02-20
wydawca
 

Maurycy Mochnacki

1803-09-13 - 1834-12-20
działacz polityczny
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

  więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.