INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Ignacy Dominik Fijałkowski h. Ślepowron     

Ignacy Dominik Fijałkowski h. Ślepowron  

 
 
Biogram został opublikowany w 1948 r. w VI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Fijałkowski Ignacy Dominik h. Ślepowron (1783–1855), lekarz ginekolog, profesor Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Ur. się 13 VII w Andrychowie (dzisiejsze woj. krakowskie). Po skończeniu szkół miejscowych oddany został do znanego kolegium pijarskiego w Podolińcu na Spiszu. W r. 1800 studiował filozofię w Zamościu. W r. 1801 przeniósł się do Wiednia, gdzie przez rok poświęcił się filozofii, a następnie teologii. Wreszcie oddał się studiom medycznym i w r. 1809 uzyskał w Uniwersytecie Wiedeńskim stopień doktora medycyny, a następnie chirurga. W tymże roku przyjechał do Warszawy i objął obowiązki lekarza w szpitalu św. Rocha. Wkrótce potem został mianowany naczelnym lekarzem I dywizji wojska polskiego Księstwa Warszawskiego. Na własną prośbę otrzymał dymisję z wojska 31 I 1812. Od 1 X 1813 objął zarząd szpitala Dzieciątka Jezus. Zawsze interesował się sprawami naukowymi i już w r. 1810 nawiązał żywy kontakt z Towarzystwem Przyjaciół Nauk w Warszawie, czytając na jego posiedzeniu swoją rozprawę. W r. 1812 mianowany został członkiem przybranym, a w r. 1819 członkiem czynnym tegoż Towarzystwa. W ll. 1817–18 odbył podróż naukową do Włoch, Szwajcarii, Francji, Anglii, Holandii i Niemiec. Dobra znajomość języków: łaciny, francuskiego, angielskiego, niemieckiego i włoskiego pozwalała mu na utrzymywanie kontaktu z nauką zachodnio-europejską. Należał też do gorliwych członków Towarzystwa Przyjaciół Nauk, zasilając je własnymi rozprawami, bądź też referując dzieła napisane w językach obcych. Interesował się również popularyzacją wiedzy medycznej i 3 V 1819 Towarzystwo Przyjaciół Nauk przyznało mu medal złoty za najlepszą rozprawę przeznaczoną dla ludu, a poświęconą elementarnym wiadomościom z dziedziny higieny (drukowana w Warszawie 1819). W r. 1818 mianowany został asesorem w Radzie Ogólnej Dozorczej Szpitalów Królestwa Polskiego. W tymże roku ubiegał się bezskutecznie o katedrę kliniki terapeutycznej, a następnie położnictwa w Uniwersytecie Warsz.; otrzymał tę ostatnią dopiero w r. 1823. Jednocześnie był dyrektorem Kliniki Położniczej Uniwersytetu i przełożonym Szkoły Akuszerek. W r. 1834 został członkiem Rady Lekarskiej oraz dyrektorem Instytutu Położniczego, połączonego ze Szpitalem Dzieciątka Jezus. Dosłużywszy się emerytury osiadł na wsi w Zawidzu pod Mławą, gdzie zmarł 25 VIII 1855. Był członkiem Towarzystwa Lekarskiego warszawskiego i wileńskiego oraz Towarzystwa Nauk Fizycznych, Chemicznych i Przemysłowych w Paryżu. Odznaczony został orderem św. Stanisława II kl. i Włodzimierza IV kl. Pozostawił opinię człowieka bardzo ambitnego, o dużej erudycji. Bibliografię jego prac, dotyczących przede wszystkim ginekologii, podaje Kośmiński.

 

Enc. Org.; W. Enc. Il. ; Bieliński, Uniw. Warsz. I–III; Kraushar, Towarzystwo Przyjaciół Nauk (II, 275 portret); Gąsiorowski, Zbiór wiadom. III–IV.

Maria Manteufflowa

 

 
 

Powiązane zdjęcia

   
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.