INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Ignacy Kajetan Chrzanowski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chrzanowski Ignacy Kajetan (1801–1854), urzędnik Komisji Skarbu w Warszawie i literat, wychowaniec Uniwersytetu Warszawskiego, uwięziony w r. 1821 (wraz z Michałem Dębińskim i Ferdynandem Kellerem) za założenie tajnego Bractwa Burszów polskich. Rozmiłowany w pracy pedagogicznej, kiedy w r. 1828 Tańska przestała wydawać »Rozrywki dla dzieci«, założył i redagował w roku następnym »Tygodnik dla dzieci«. Wyszły cztery tomiki (po dwanaście numerów); złożyły się na nie krótkie artykuły, których zakres był w porównaniu z »Rozrywkami« szerszy o trzy nowe działy: opowiadania z historii naturalnej, szkice z życia i literatury obcych narodów oraz spisy i oceny nowych książek dla dzieci. W r. 1830 wraz z przyjacielem swoim, Stanisławem Jachowiczem, wydawał »Dziennik dla dzieci«; wyszło 299 numerów. W numerze ostatnim ukazało się zawiadomienie, że w r. 1831 pismo będzie przekształcone na tygodnik, ale się ta zapowiedź nie spełniła. Ch. był żonaty z Joanną Zembrzuską. Zostawił pięcioro dzieci: Adolfa, który za udział w spiskach r. 1848 był więziony w Cytadeli warszawskiej i tamże umarł na tyfus; Zdzisława, emigranta, zmarłego na suchoty w Arcachon, Bolesława, ziemianina na Podlasiu, prezesa Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Siedlcach (zmarłego w r. 1917); Ludmiłę, żonę literata i filozofa Edwarda Sulickiego, zesłanego w r. 1848 do Orenburga, i Wandę, żonę adwokata Ksawerego Chraszczewskiego, również zesłańca z r. 1848.

 

Enc. Wychów. (Chmielowski P.) (artykuł »Czasopisma dla dzieci«); Askenazy Sz., Łukasiński. – Tradycje rodzinne.               

Ignacy Chrzanowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Konrad Brandel

1838-11-25 - 1920-10-28
fotograf
 

Jan Feliks Piwarski

przed 20.11.1794 - 1859-12-17
grafik
 

Henryk Pillati

1832-01-19 - 1894-04-16
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Józef Popowski

1841 - 1910-06-24
powstaniec
 

Antoni Nagórny

1821-01-23 - 1896-11-24
ekonomista
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.