INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jacek Gołaszewski  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Gołaszewski Jacek (ok. 1760–po 1794), powstaniec kościuszkowski. Syn Felicjana i Wiktorii z Knińskich, brat Sebastiana. W l. 1782–94 komornik ziemi warszawskiej. Brał udział w powstaniu kwietniowym stolicy, gdyż 19 IV 1794 r. złożył podpis na ratuszu warsz. na Akcie przystąpienia obywatelów i mieszkańców księstwa Mazowieckiego do Aktu Powstania Narodowego pod naczelnictwem T. Kościuszki, a niebawem został członkiem Komisji Porządkowej Ziemi Warszawskiej. 30 IV wszedł w skład 86 osobowej Deputacji Komisji Porządkowej Ziemi Warszawskiej, składającej się z przedstawicieli 10 ziem księstwa Mazowieckiego, którą ustanowiła Rada Zastępcza Tymczasowa dla zapewnienia szybkiej egzekutywy swych zarządzeń. 6 IV podpisany jest pod raportem generalnego pospolitego uzbrojenia ziemi warszawskiej jako komisarz-prezydujący. W sierpniu przydzielony został do Wydziału Skarbowego w charakterze administratora Królikarni. Widocznie uchodził za człowieka energicznego i umiejącego łamać przeszkody, skoro na alarmujące raporty gen. Jasińskiego został wysłany do dywizji nadnarwiańskiej jako komisarz dla spraw zaopatrzenia. Dokonawszy lustracji w początkach września, domagał się przyspieszenia dostaw koszul, butów i sukman z Warszawy, proponował pokrycie zaległości żołdowych z 200 000 zł zarekwirowanych w kasie solnej w Ostrołęce, żądał instrukcji, jak gospodarować zmagazynowaną solą; rozważał też, jak ulżyć obywatelom przeciążonym rekwizycjami. We wrześniu współpracował z zastępcą Jasińskiego gen. S. Woyczyńskim, a od 3 X z nowym dowódcą dywizji nadnarwiańskiej gen. J. Grabowskim. Z upadkiem powstania znikł z widowni. Może to właśnie o nim jako o przebywającym przy boku Deniski na Wołoszczyźnie wspomina relacja agenta kons. Timoniego z Jass do Thuguta 29 IV 1796 r. Ani w szeregach legionowych (jest w nich Sebastian), ani w służbie Ks. Warszawskiego nie występuje. Na akcie przystąpienia do powstania z 19 IV 1794 figuruje też Jan G., syn Kazimierza i Ewy z Łaszewskich, później członek Komisji Porządkowej Ks. Mazowieckiego i sędzia Sądu Kryminalnego Ks. Mazowieckiego.

 

Boniecki; Korzon T., Wewnętrzne dzieje Polski za Stanisława Augusta, Kr., W. 1898 VI 197; Kukiel M., Próby powstańcze po trzecim rozbiorze, 1795–7, Kr. i W. 1912 s. 346; Mościcki H., J. Jasiński, [b. d.] s. 304, 306, 400, 405; Skałkowski A., Z dziejów insurekcji 1794 r., W. 1926 s. 12; Twardowski B., Spis osób, które uczestniczyły w działaniach woj. Kościuszki, P. 1894 s. 105 (wymieniony jako sędzia nurski); – Akty powstania Kościuszki; – „Gaz. Krajowa” 1794 nr 15; „Gaz. Wolna Warsz.” 1794 nr 9; Kalendarzyki polityczne dla Król. Pol. i W. Ks. Lit. z l. 1782–94; – Informacja J. Pachońskiego.                                                                               

Red.

 
 

Powiązane artykuły

 

Powstanie Kościuszkowskie

Insurekcja kościuszkowska rozpoczęta 24 marca 1794 roku, zakończona 16 listopada 1794 roku, to powstanie narodowe początkowo przeciwko Rosji, później także skierowane przeciwko Prusom. Jedno z najbardziej......

Bitwa Pod Racławicami, 4 kwietnia 1794 r.

24 marca 1794 roku na rynku krakowskim ogłoszony został „Akt powstania obywatelów mieszkańców województwa krakowskiego”, dający początek powstaniu kościuszkowskiemu, jednemu z przełomowych......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jerzy Samuel Bandtkie

1768-11-24 - 1835-06-11
historyk
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.