INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jakub Domański h. Laryssa  

 
 
XVIII w. - XVIII w.
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Domański Jakub, h. Laryssa, konfederat barski, z rodziny piszącej się z Domanina w pow. ostrzeszowskim, a osiadłej głównie w z. czerskiej, był zapewne synem Jana i Marianny z Boskich (jednocześnie żyło 2 innych Jakubów D-ich). Elektor Stanisława Augusta, zniechęcił się do niego, poznawszy jego uległość wobec Rosji i przystąpiwszy do konfederacji barskiej, współdziałał z żywiołami skrajnymi, wbrew bardziej umiarkowanej polityce A. Krasińskiego. Kiedy biskup kamieniecki używał do zorganizowania w ziemi czerskiej rodziny Karczewskich (1769), D. z Józefem Lasockim wyprzedził ich robotę i 7 IX został, wbrew zasadom konfederackim, kreowany przez tego marszałka »marszałkiem związkowym« czerskim. W grudniu Karczewscy jęli go zwalczać przed forum Generalności; wynikły stąd długie spory o pierwszeństwo, do którego D., posesjonat ziemi czerskiej i dowódca paruset żołnierzy, formalnie słuszne rościł pretensje. Dn. 29 VIII 1770 Lasocki został odsądzony od funkcji, a komenda D-go oddana pod rozkazy Zaremby. Sprawy wojenne D-go nie są znane; zapewne nie był bezczynny, kiedy marszałek Lasocki bił się i popadł w niewolę pod Lanckoroną. Po uspokojeniu w kraju w r. 1775 bracia Domańscy dokonali działu majątkowego; z nich Franciszek, kanonik smoleński, proboszcz osiecki, był w r. 1790 komisarzem cyw.-wojskowym w ziemi czerskiej.

 

Boniecki; Konopczyński, Konfed. Barska 2 t., W. 1936–8; Protokół Generalności, rkp Bibl. Tow. P. Nauk. w Wilnie; Vol. Leg. VII i IX.

Władysław Konopczyński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jędrzej Śniadecki

1768-11-30 - 1839-05-11
chemik
 

Stanisław Szembek

1650 - 1721-08-03
prymas Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Johann Joseph Felix von Kurz

1717-02-22 - 1784-02-02
aktor
 

Jerzy Samuel Bandtkie

1768-11-24 - 1835-06-11
historyk
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.