INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jakub Gay  

 
 
1800 - 1849
 
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Gay Jakub (1800–1849), architekt. Ur. we wsi Kamionka w Sochaczewskiem. Kształcił się w Korpusie Kadetów w Kaliszu. W r. 1830 wysłano go z polecenia ministra skarbu Lubeckiego na studia za granicę do Anglii, Holandii, Francji i Niemiec w celu zapoznania się z budownictwem przemysłowym. W r. 1839 zwiedził wiejskie osiedla rosyjskie i zapoznał się z projektami budowy petersburskiego Ermitażu. W swoich pracach hołdował G. kierunkom i poglądom wielkich współczesnych architektów Europy: Perciera, Fontaine a, Schinkla i Klenzego, a nazwiska ich wplótł w ozdoby architektoniczne swego domu w Warszawie. Dom ten był cennym zabytkiem ilustrującym poglądy ówczesnych architektów budujących w Polsce. G. zwracał się swoimi zainteresowaniami głównie w kierunku architektury przemysłowej, rozwiązując z zapałem i znajomością rzeczy nieznane dotąd zagadnienia: użytkowe, socjalne i gospodarcze, wysuwane przez wiek XIX, jak: muzea, banki, dworce itp. Wybudował m. i. zwracający dziś uwagę spichlerz przy ujściu Narwi do Wisły, gmach Banku Polskiego w Warszawie, część budynków Towarzystwa Dobroczynności w Warszawie, gmach przędzalni lnu w Żyrardowie, papiernię w Jeziornie Bankowej. Pierwszy w Warszawie używał jako materiału do wszystkich prawie budowli żelaza lanego, co było nowością. Był członkiem Instytutu Królewskiego Architektury Brytyjskiej w Londynie i Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Zmarł w Warszawie w r. 1849.

 

»Biuletyn Historii Sztuki i Kultury«, W., R. IV, nr 4, s. 295 i n.; tamże obszerniejsza bibliografia.

Red.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Leopold Horowitz

1837-02-02 - 1917-07-22
malarz
 

Wiktor Brodzki

1826 - 1904-10-09
rzeźbiarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Adam Idźkowski

1798-12-24 - 1879-05-03
architekt
 

Jan Popiel

1836 - 1911-05-01
właściciel ziemski
 
 

Artur Bardzki

1838-04-10 - 1916-01-21
prawnik
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.