INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jakub Maksymilian Fredro  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Fredro Jakub Maksymilian († 1646), referendarz koronny, był synem Andrzeja, wojskiego przemyskiego, i Elżbiety Wilżyńskiej. Studia swe odbył na Uniwersytecie Krakowskim. Zaraz ze szkół – jak twierdzi Niesiecki – udał się na dwór Zygmunta III; już w r. 1624 spełniał funkcje sekretarza królewskiego. W czasie wojny pruskiej w r. 1628 wysłany przez króla do grożącego konfederacją wojska, przyczynił się niemało swą obrotnością do tego, że żołnierze nie zawiązali konfederacji. W r. 1629 został F. stolnikiem lwowskim, który to urząd piastował do r. 1633. W sierpniu r. 1632 był F. marszałkiem pokonwokacyjnego sejmiku wiszeńskiego, po czym udał się na elekcję, gdzie należał do komisji mającej ułożyć warunki bezpieczeństwa w czasie elekcji. Podpis jego figuruje na dyplomie elekcyjnym Władysława IV. W czasie panowania tego króla posłował F. na 6 sejmów, mianowicie w ll. 1633, 1635 (dwa razy), 1637 (dwa razy), 1638, równocześnie był siedmiokrotnie marszałkiem sejmików ruskich. W tym samym czasie został F. dwukrotnie deputatem do skarbowego trybunału radomskiego (w r. 1635 i 1637), w r. 1638 był delegowany do komisji dla spraw morskich. W kwietniu r. 1633 został F. podkomorzym przemyskim, a w r. 1638 regentem kancelarii koronnej. Na tym stanowisku pozyskał sobie uznanie króla i senatu, i w marcu r. 1645 został mianowany referendarzem koronnym. Zmarł 28 VIII 1646. Jako dobrodzieja karmelitów bosych w Przemyślu pochowano go w kościele tego zakonu. Wykształcony, roztropny i o pogodnym usposobieniu, cieszył się F. sympatią swego otoczenia.

 

Niesiecki; Boniecki; Maleczyński, Urzędnicy grodzcy i ziemscy lwowscy w latach 1352–1783; A. G. Z. XX; Vol. Leg. III; Przyłęcki, Pamiętniki o Koniecpolskich; Radziwiłł St. A., Pamiętniki; Arch. Główne, Libri legat. 30.

Władysław Czapliński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Jan Wężyk

1575 - 1638-05-27
prymas Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.