INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan  

 
 
XIII/XIV - 1356-05-18
| opat
 
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Jan (zm. 1356), cysters, opat Mogiły. W zachowanym materiale występuje jako pierwszy, wyraźniej zarysowany w źródłach współczesnych opat tego trzynastowiecznego domu. Pochodził z Pomorza. Nowicjat odbył prawdopodobnie i czas jakiś przebywał u Cystersów w Szczyrzycu, ponieważ w późniejszej tradycji nazywa się Sciricius. Opatem w Mogile pod Krakowem został w r. 1330. Szereg wiadomości kroniki klasztornej oraz dokumentów wystawionych w l. 1333–56 świadczy o energicznej działalności gospodarczej i budowlanej J-a oraz o jego akcji porządkowania i zdobywania nowych przywilejów prawnych dla tegoż klasztoru i jego posiadłości. Przy pomocy biskupa krakowskiego, Jana Grota, udało się J-owi pokonać księcia oświęcimskiego Jana w l. 1344/5 w zatargu o wsie Woźniki i Żygodowice. Dobre stosunki łączyły J-a z królem Kazimierzem Wielkim, o czym świadczą tak przywileje i darowizny królewskie dla Mogiły, jak i szereg bezpośrednich wzmianek w dokumentach Kazimierza, podnoszących specjalne zasługi J-a i jego konwentu dla króla. J. zmarł 18 V 1356 r.

 

Hoszowski K., Obraz życia i zasług opatów mogilskich, Kr. 1867 s. 14/15; Kętrzyński W., Wstęp do Chronicon Monasterii Claratumbensis, Mon. Pol. Hist., VI 430/1; Szujski J., Wiadomość historyczna o Mogile, Monografia opactwa cystersów we wsi Mogile, Kr. 1867, Cz. 1 opisowa i badawcza s. 14–5, 91–2, Cz. 2 Zbiór dyplomów klasztoru mogilskiego, s. 43–61; – Chronicon Monasterii Claratumbensis, Mon. Pol. Hist., VI 445/7; Długosz, Liber benef., III 435; Mon. Pol. Hist., V 810.

Jerzy Kłoczowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Władysław I Łokietek

1260-1261 - 1333-03-02
król Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Piotr Stoszowic h. Stosz

2 poł. XIII w. - 1 poł. XIV w.
kasztelan Nowego Miru
 

Beniamin Zaremba

1 poł. XIII w. - po 1296
wojewoda poznański
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.