INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Arciszewski  

 
 
I poł. XVII w. - II poł. XVII w.
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Arciszewski Jan, arjanin; związek jego z głośnymi Arciszewskimi niewyjaśniony. Synod Braci polskich, odbyty w Dążwie w 1648 r. wysłał go »ad promovenda coetus Sociniani incrementa in externas regiones« w charakterze misjonarza. Na koszty podróży i na utrzymanie zagranicą przyznano mu znaczne jak na owe czasy, bo 1000 florenów wynoszące w stosunku rocznym stypendjum, a za towarzysza podróży i pomocnika dodano mu Krzysztofa Crella. W nast. r. na synodzie rakowskim zgodzili się zebrani, aby tam osiadł na stałe, gdzie mu najlepiej miejsce odpowiada. Innych wiadomości źródłowych o nim brak.

Żył współcześnie z nim i drugi Arciszewski Jan starszy, też arjanin. Temu na synodzie w Dążwie w 1648 r. polecono, aby przejrzał i ewentualnie poprawił dwie rozprawy rękopiśmienne: »Commentarius in epistolam Pauli ad Romanos« i »Tractatus de Spiritu Sancto«, pozostałe w spadku po jednym z największych teologów socynjańskich Janie Crellu, zmarłym w 1633 r. Po wykonaniu tego miał przypilnować druku obu tych dzieł. Więcej wiadomości, odnoszących się do jego osoby, nie znamy.

 

Bock Fr. S., Historia Antitrinitariorum, Regiomonti et Lipsiae 1774, I, p. I.

Stanisław Szczotka

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Władysław IV (Waza)

1595-06-09 - 1648-05-20
król Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 
 

Jan Alembek

2 poł. XVI w. - 1636
burmistrz Lwowa
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.