INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Baltazar Freisslich  

 
 
ok. 1690 - 1764
 
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

 Feisslich Jan Baltazar Chrystian (ok. 1690–1764), muzyk i kompozytor gdański. Ur. z końcem w. XVII w Immelborn (koło Meiningen w Niemczech), kształcił się w grze na organach i w zasadach kompozycji muzycznej. W r. 1720 objął stanowisko kapelmistrza na dworze książęcym w Sondershausen. Do Gdańska przybył ok. r. 1729. W r. 1731 objął po bracie Maksymilianie urząd kapelmistrza kościoła Panny Marii. Tak w zakresie muzyki kościelnej, głównie utworów pasyjnych i kantat, jak i muzyki świeckiej odegrał F. dużą rolę w życiu kulturalnym Gdańska w. XVIII. Późniejsze jego religijne utwory muzyczne wykazują wpływy nowożytnej muzyki włoskiej. Kompozycje muzyczne F-a wiązały się często z obchodami rocznic historycznych pamiętnych dla Gdańska, jak trzechsetlecie zrzucenia jarzma krzyżackiego, stulecie pokoju oliwskiego, czy rocznic gdańskiego Gimnazjum Akademickiego. Układał kantaty ku czci polskich królów Augusta II i III (na odsłonięcie pomnika Augusta III w Dworze Artusa w r. 1755, na śmierć Augusta II w r. 1733 oraz Augusta III w r. 1763). Bardzo liczne jego utwory pozostały w rękopisach, drukiem wydawał jedynie teksty słowne do swych kompozycji.

Zmarł w Gdańsku w r. 1764 pozostawiając kilkoro dzieci, z nich syn najstarszy Jan Wiguleusz był również muzykiem i członkiem orkiestry kościoła Panny Marii w Gdańsku.

 

Rkpsy muzyczne i drukowane teksty słowne kompozycji F-a w zbiorach Bibl. Miejskiej w Gdańsku; Rauschning H., Geschichte der Musik und Musikpflege in Danzig, Gdańsk 1931.

Marian Pelczar

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Stanisław Szembek

1650 - 1721-08-03
prymas Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.