INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Baranowski h. Jastrzębiec  

 
 
2 poł. XVI w. - 1634
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Baranowski Jan († 1634), wojewoda sieradzki, h. Jastrzębiec. Osiadły w województwie sandomierskiem, zostaje w r. 1619 kasztelanem małogoskim. Po Cecorze a przed wyprawą chocimską, w r. 1621 ruszył z wojskiem, wystawionem przez województwo sandomierskie, sam wystawiwszy 6 husarzy, pod Lwów, gdzie stanął dopiero w październiku. W tym samym roku nosi już tytuł starosty przedborskiego. W r. 1624 został wojewodą sieradzkim i nabył za konsensem królewskim starostwo nowokorczyńskie od Tarnowskiego. Jako wojewoda sieradzki brał dość pilny udział w sejmikach sieradzkich w l. 1626 i 1627. Sejmy w l. 1627, 1629 i 1631 naznaczają go na komisarza do komisji wcelu uspokojenia zatargów granicznych od strony Śląska. W czasie interregnum po śmierci Zygmunta III wystąpił na sejmiku w Szadku z projektem wybrania królem cudzoziemca, przez co ściągnął na siebie oburzenie szlachty. Piasecki przypuszcza, że uczynił to z namowy elektora brandenburskiego. W archiwum berlińskiem niema jednak żadnych dowodów, któreby podobne przypuszczenie usprawiedliwiały. Umarł w r. 1634. Żoną jego była Marjanna Pieniążek, zmarła w r. 1631.

 

Boniecki; Volumina legum III; Piasecki. Kronika, 356; Teki Pawińskiego i Lauda sandomierskie i sieradzkie w zbiorach Komisji hist. P. A. U.

Władysław Czapliński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.