INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Baranowski h. Jastrzębiec  

 
 
2 poł. XVI w. - 1634
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Baranowski Jan († 1634), wojewoda sieradzki, h. Jastrzębiec. Osiadły w województwie sandomierskiem, zostaje w r. 1619 kasztelanem małogoskim. Po Cecorze a przed wyprawą chocimską, w r. 1621 ruszył z wojskiem, wystawionem przez województwo sandomierskie, sam wystawiwszy 6 husarzy, pod Lwów, gdzie stanął dopiero w październiku. W tym samym roku nosi już tytuł starosty przedborskiego. W r. 1624 został wojewodą sieradzkim i nabył za konsensem królewskim starostwo nowokorczyńskie od Tarnowskiego. Jako wojewoda sieradzki brał dość pilny udział w sejmikach sieradzkich w l. 1626 i 1627. Sejmy w l. 1627, 1629 i 1631 naznaczają go na komisarza do komisji wcelu uspokojenia zatargów granicznych od strony Śląska. W czasie interregnum po śmierci Zygmunta III wystąpił na sejmiku w Szadku z projektem wybrania królem cudzoziemca, przez co ściągnął na siebie oburzenie szlachty. Piasecki przypuszcza, że uczynił to z namowy elektora brandenburskiego. W archiwum berlińskiem niema jednak żadnych dowodów, któreby podobne przypuszczenie usprawiedliwiały. Umarł w r. 1634. Żoną jego była Marjanna Pieniążek, zmarła w r. 1631.

 

Boniecki; Volumina legum III; Piasecki. Kronika, 356; Teki Pawińskiego i Lauda sandomierskie i sieradzkie w zbiorach Komisji hist. P. A. U.

Władysław Czapliński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.