INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jan Czeraszkiewicz     

Jan Czeraszkiewicz  

 
 
1867-01-27 - 1924-06-07
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 
Czeraszkiewicz Jan (1867–1924), pedagog i działacz społeczny. Ur. 27 I w Jurborgu nad Niemnem jako syn Alfonsa, rzemieślnika z Dyneburga, i Marceliny z Węgrzeckich. Lata chłopięce i młodzieńcze spędził w Częstochowie, gdzie ukończył gimnazjum. Od wczesnej już młodości, pozostawiony własnym siłom, zarabiał na utrzymanie i studia korepetycjami. W r. 1896 ukończył wydział prawny na Uniwersytecie Warszawskim. Od stycznia r. 1900 prowadził w Łodzi kancelarię adwokacką wespół z Aleksandrem Mogilnickim, w r. 1902 przeniósł swą kancelarię do Zgierza, Po strajku szkolnym został w r. 1906 dyrektorem w zgierskiej szkole handlowej, w której już uprzednio uczył prawa handlowego i ekonomii. Praca pedagogiczna w prywatnym szkolnictwie polskim odpowiadała mu tak dalece, że porzucił zupełnie adwokaturę. W r. 1912 został dyrektorem Gimnazjum Tow. »Uczelnia« w Łodzi, przekształconego w Polsce niepodległej na Gimn. Państw. im. M. Kopernika, którym kierował aż do śmierci. Energią, odwagą cywilną i stanowczością wobec rosyjskich władz szkolnych wysunął się Cz. na czoło kierowników szkolnictwa polskiego w okręgu piotrkowskim. W pierwszych latach niepodległości był jednym z najpoważniejszych dyrektorów w średnim szkolnictwie państwowym. Pracował w różnych instytucjach społecznych, kulturalnych i oświatowych, przeważnie jako ich organizator i przewodniczący: w Polskiej Macierzy Szkolnej, Stow. Naucz. Szkół Średnich i Wyższych, Kole Dyrektorów i przede wszystkim w łódzkim oddziale Pol. Tow. Krajoznawczego, którego był długoletnim prezesem; kierował pracami nad wykopaliskami w okolicach Łodzi. Przyczynił się znacznie do tego, że w przedwojennej Łodzi Pol. Tow. Krajoznawcze było żywym ośrodkiem życia narodowego. Był założycielem Tow. Muzeum Nauki i Sztuki w Łodzi, członkiem redakcji »Entomologa Polskiego«, w którym zamieszczał artykuły. Posiadał wielkie zbiory entomologiczne, które przeszły po jego śmierci do Muzeum Tow. Przyrodniczego im. Staszica w Łodzi. Zmarł 7 VI 1924 w Miłowodach pod Obornikami.
 
Portret Sz. Andrzejewskiego w posiadaniu rodziny.
 
»Ziemia«, W. 1924, nr 10 (z fotografią); »Kurier Łódzki« 1924, nr 156, 158, 160, 161; Gimn. Polskie Tow. »Uczelnia«. Państw. Gimn. im. Kopernika w Łodzi. Zjazd Koleżeński 8 XII 1936.
 
 
                                                                                                                                                                                        Wacław Szczygielski
 
 
 
 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Bronisław Wilhelm Pieracki

1895-05-28 - 1934-06-15
polityk
 

Julian Leopold Ochorowicz

1850-02-23 - 1917-05-01
psycholog
 

Ksawery Grocholski

1903-11-14 - 1947-02-24
porucznik AK
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Edward Cyprian Puchalski

1874-09-16 - 1942-11-08
reżyser filmowy
 

Józef Pędziński

1833-10-11 - 1901-04-08
ksiądz
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.