INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Demianowicz (Demianovicius)  

 
 
pocz. XVII w. - II poł. XVII w.
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Demianowicz Jan (Demianovicius), minister ariański w w. XVII. Na synodzie braci polskich w Piaskach w r. 1641 został on przyjęty do szkoły ariańskiej w Lusławicach w charakterze alumna. Tu wkrótce zwrócił na siebie uwagę przełożonych pilnością i postępem w naukach i z tego względu w r. 1643 na synodzie w Siedliskach mianowano go nauczycielem szkoły lusławickiej, gdzie uczył cztery lata. Synod obradujący w r. 1647 w Dązwie przeniósł go na stanowisko ministra do zboru w Krzelowie. Nowe zajęcie niezbyt odpowiadało zamiłowaniom D-a, który pragnął poświęcić się dalszym studiom i w tym celu prosił władze zborowe, aby mu pozwolono na naukową podróż zagraniczną. Bracia zebrani na synodzie w Raszkowie w r. 1649, doceniając jego dotychczasową pracę pedagogiczną i zapał do nauki, pozwolili D-owi wyjechać za granicę, a na koszty podróży udzielili mu odpowiedniego wsparcia, które ponowili również w r. 1650, posyłając 100 talarów. Wróciwszy w r. 1651 do Polski, objął D. obowiązki ministra zboru raciborskiego u Morsztynów. W dwa lata później na synodzie w Siedliskach polecono mu udać się na Wołyń i roztoczyć opiekę nad tamtejszymi zborami ariańskimi, w pełnieniu nowych obowiązków pomagał mu od r. 1654 minister Daniel Jaśkiewicz. Dalsze koleje jego życia nieznane.

Prawdopodobnie Stanisław D., krewny Tobiasza Wilkowskiego, który pochodził z woj. krakowskiego, był jego młodszym bratem. Obradujący w r. 1651 synod ariański w Czarkowie polecił go na nauczyciela domowego dzieci pani Suchodolskiej, a w r. 1653 na synodzie siedliskim wyznaczono mu identyczne stanowisko w domu Jana Moskorzowskiego. D. pragnął jednak kształcić się dalej i w tym celu zwrócił się w r. 1654 do synodu w Czarkowie z prośbą o zasiłek na studia zagraniczne, dopiero jednak w r. 1655 synod w Raszkowie przyznał mu większe wsparcie, polecając równocześnie, aby udał się do Niemiec celem poduczenia się języka. Niezwłocznie ruszył D. w drogę w towarzystwie Aleksandra Sierakowskiego, z którym imatrykulował się w uniwersytecie frankfurtskim 2 VI t. r. Po powrocie do kraju uczył przez kilka lat dzieci Marka Lubienieckiego, w którego domu ukrywał się jeszcze jakiś czas po wypędzeniu arian z Polski. Wreszcie udał się na tułaczkę zagraniczną. W r. 1668 brał udział w synodzie arian emigrantów w Kluczborku na Śląsku, gdzie dostąpił godności ministra zborowego. Później jakiś czas działał w Prusiech Książęcych, gdzie napisał niedochowaną do naszych czasów rozprawkę teologiczną Philadelphia, której kilkanaście egzemplarzy w odpisie rozszerzył wśród tamtejszych braci. Ponieważ jednak szereg poglądów wyrażonych przez niego w tym dziełku nie zgadzało się z oficjalnym wyznaniem zborowym, synod ariański w r. 1678 obłożył go ekskomuniką, którą ponowiono 14 X 1682. Dopiero w r. 1684 po odwołaniu tych błędów i złożeniu wyznania synod braci polskich w Rutowie przyjął go ponownie w poczet członków zborowych. Najprawdopodobniej zmarł wkrótce po tym.

 

Bock Fr. S., Historia antitrinitariorum, Regiomonti et Lipsiae 1774, t. I, cz. I; tenże, Memorabilia unitariorum in Prussia, Regiomonti b. r., str. 86; Szczotka St., Synody arian polskich, »Reformacja w Polsce«, R. VII–VIII; Sembrzycki J., Die polnischen Reformirten und Antitrinitarier in Preussen, »Altpreussische Monatsschrift«, B. XXX, z. 1–2, str. 39.

Stanisław Szczotka

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.