INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Farensbach  

 
 
XVI wiek - około 1627 roku
 
Biogram został opublikowany w 1948 r. w VI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Farensbach Jan († ok. 1627) rotmistrz. Syn Jerzego, wojewody wendeńskiego i Zofii Fircks 1. voto von der Recke. Zapewne od r. 1598 studiował w Akademii Zamojskiej. Odznaczył się z bratem Wolmarem przy zdobyciu Prnawy 1609, obdarzony pensją z portorium ryskiego i starostwem lemzalskim. W r. 1612 ożenił się z wdową po Mikołaju Ostrorogu Katarzyną Czema, owdowiawszy poślubił Elżbietę Tyszkiewiczównę (która w r. 1627 jest już wdową). W r. 1619 werbował na pograniczu południowym oddziały na służbę cesarską, w r. 1621 uczestniczył w obronie Chocimia na czele roty 200 usarzy. Rota jego walczyła w dniach 21 VIII i 2 VIII w większych związkach taktycznych. F. z tytułem rotmistrza królewskiego występuje jeszcze w r. 1623. Synowie jego dali początek polskiej linii rodziny.

 

Boniecki; Uruski; Korzon, Dzieje wojen; Kutrzeba, Akta sejmikowe woj. krak., Kr. 1935; Łempicki Stanisław, Działalność J. Zamoyskiego na polu szkolnictwa, Kr. 1922, s. 157; Pauli Żegota, Pamiętniki o wyprawie chocimskiej, Kr. 1853, s. 7, 124, 126; Prochaska A., Hetman Stanisław Żółkiewski, W. 1927, s. 200.

Stanisław Herbst

 
 

Powiązane artykuły

 

Druga połowa XVI wieku

Druga połowa XVI wieku, a przede wszystkim interesujący nas okres panowania ostatniego Jagiellona – Zygmunta Augusta – to okres dominacji wojsk zaciężnych, co przekładało się na konieczność......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

  więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.