INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Gronau  

 
 
1585 - 1624
 
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 
Gronau Jan (1585–1624), złotnik gdański. Prawdopodobnie syn Szymona Grunaua, złotnika braniewskiego, wymieniony w r. 1616 jako czasowy pracownik. 28 X 1617 r. przyjął w Gdańsku prawo miejskie, ok. t. r. został mistrzem gdańskiego cechu złotniczego. Jak się zdaje, używał znaczka wyobrażającego ptaka idącego w prawo (herald.) na tarczy. Domniemanym jego dziełem jest srebrny, pozłacany dzbanek z figuralną sceną wykutą na brzuścu, z krzyżem na pokrywce, opatrzony wspomnianym znaczkiem złotnika i znaczkiem miasta Gdańska. Dzbanek znajduje się w Oružejnej Pałacie w Moskwie (nr inw. 1462), przekazany tam w w. XVII ze skarbca patriarchów moskiewskich.
 
 
Czihak E., Die Edelschmiedekunst früherer Zeiten in Preussen, II Westpreussen, Leipzig 1898 s. 54 nr 284; Lepszy L., Przemysł złotniczy w Polsce, Kraków 1933 s. 82 nr 46; Opis’ Moskovskoj Oružejnoj Palaty, II 2, Moskva 1885 s. 66 nr 1462 i reprod. tabl. 254, 2.
 
 
Adam Bochnak
 
 
 
 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.