INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Gronau  

 
 
1585 - 1624
 
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 
Gronau Jan (1585–1624), złotnik gdański. Prawdopodobnie syn Szymona Grunaua, złotnika braniewskiego, wymieniony w r. 1616 jako czasowy pracownik. 28 X 1617 r. przyjął w Gdańsku prawo miejskie, ok. t. r. został mistrzem gdańskiego cechu złotniczego. Jak się zdaje, używał znaczka wyobrażającego ptaka idącego w prawo (herald.) na tarczy. Domniemanym jego dziełem jest srebrny, pozłacany dzbanek z figuralną sceną wykutą na brzuścu, z krzyżem na pokrywce, opatrzony wspomnianym znaczkiem złotnika i znaczkiem miasta Gdańska. Dzbanek znajduje się w Oružejnej Pałacie w Moskwie (nr inw. 1462), przekazany tam w w. XVII ze skarbca patriarchów moskiewskich.
 
 
Czihak E., Die Edelschmiedekunst früherer Zeiten in Preussen, II Westpreussen, Leipzig 1898 s. 54 nr 284; Lepszy L., Przemysł złotniczy w Polsce, Kraków 1933 s. 82 nr 46; Opis’ Moskovskoj Oružejnoj Palaty, II 2, Moskva 1885 s. 66 nr 1462 i reprod. tabl. 254, 2.
 
 
Adam Bochnak
 
 
 
 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Michał Sędziwój h. Ostoja

1566-02-02 - między 20 V a 12 VIII 1636
alchemik
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 
 

Jan Maria Bernardoni

ok. 1542 - 1605
jezuita
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.