INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Jerzyczek (Jurzyczek, Irzyczek, Iżyk, Jeżyk, Iżycki)  

 
 
1788 - 1845
 
Biogram został opublikowany w latach 1964-1965 w XI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Jerzyczek (Jurzyczek, Irzyczek, Iżyk, Jeżyk, Iżycki) Jan, (1788–1845), malarz. Pochodził z części Śląska należącej w tym czasie do Austrii. W r. 1806 gwardian bernardynów Gaudenty Thynell przyjął go do klasztoru w Kalwarii Zebrzydowskiej jako chłopca do posług. J. wykonywał dla klasztoru różne prace o charakterze rzemieślniczym, malował drzwi i okna, złocił ołtarze, ambony i ławki. Ponieważ wykazywał uzdolnienia malarskie, wziął go za swego pomocnika Michał Swaryczewski, malarz zatrudniany stale przez klasztor kalwaryjski. Współpraca ze Swaryczewskim była jedyną szkołą malarską J-ka. Gdy Swaryczewski zmarł w r. 1811, klasztor przyjął na jego miejsce J-ka jako samodzielnego malarza i wydzierżawił mu rolę zwaną «Malarzówka». W okresie podjętej przez gwardiana Thynella przebudowy kaplic stacji kalwaryjskich J. wykonał wielką ilość obrazów przeznaczonych do barokowo-klasycystycznych ołtarzy roboty stolarza zakonnego Jana Tulińskiego. Malował ponadto kopie obrazów Franciszka Lekszyckiego dla Batrowa na Spiszu, obrazy z przedstawieniami Przemienienia Pańskiego i Św. Walentego do kościoła w Nowym Targu ok. r. 1830, Ukrzyżowanie dla katedry w Tarnowie (1843) i obraz Maiki Boskiej z Dzieciątkiem (1814) dla kościoła Najśw. Panny Marii w Myślenicach. Większość spuścizny malarskiej J-ka zachowała się w klasztorze bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. W kościele klasztornym znajdują się dwa obrazy J-ka o tematyce religijno-historycznej. Jeden z nich przedstawia trzy epizody związane z Władysławem IV (bitwa pod Chocimiem, Władysław IV dziękujący Matce Boskiej za zwycięstwo pod Chocimiem i zaślubiny Władysława IV z Cecylią Renatą), drugi cesarza Franciszka I na nabożeństwie w kościele kalwaryjskim. W kaplicy Drogi Krzyżowej zachowały się 23 obrazy przedstawiające epizody Męki Pańskiej, Koronację Matki Boskiej (w kaplicy św. Rafała Archanioła) oraz dwa portrety: papieża Piusa V i fundatora klasztoru kalwaryjskiego, Mikołaja Zebrzydowskiego, wykonany według współczesnego wizerunku (Kaplica Grobu Chrystusa, 1838). J. zmarł w r. 1845 w Kalwarii.

 

Enc. Org. (Iżyk Jan); Rastawiecki, Słownik malarzów, (podaje J-ka pod Iżycki); Katalog zabytków sztuki w Polsce, I. województwo krakowskie, Z. 14: powiat wadowicki, Oprac. J. Szablowski, W. 1953 s. 18, 22–7, 29; – Łepkowski J., Kalwaria Zebrzydowska i jej okolica, Kr. 1850 s. 54–6, 73–5, 82, 84; Wyczawski H., Dzieje Kalwarii Zebrzydowskiej, Kr. 1947 s. 67, 72, 75, 116; – Arch. klaszt. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej: Historia Calvariae seu… descriptio situs, fundationis, privilegiorum… devotissimi conventus Zebrzydowicensis S. Mariae Angelorum ad Calvariam collecta Anno Domini 1613 s. 300–2, Akt luźny z r. 1811, 21v.

Barbara Miodońska

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Seweryn Goszczyński

1801-11-04 - 1876-02-25
poeta
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Henryk Natanson

1820-12-20 - 1895-12-27
księgarz
 

Edward Leo

1829-01-09 - 1901-07-22
prawnik
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.