INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Nepomucen Gąntkowski  

 
 
1814-05-01 - 1878
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Gąntkowski (Gątkowski) Jan Nepomucen (1814–1878), poeta, historyk, pedagog, urodzony 1 V w Oświęcimiu, w mieszczańskiej rodzinie, z ojca Bogusława, właściciela hotelu w Oświęcimiu, i matki Marianny Krulik. W ll. 1861–75 był dyrektorem wzorowej szkoły głównej rzymskokatolickiej (Musterhauptschule) we Lwowie; od r. 1875 był nauczycielem kierującym w czteroklasowej szkole głównej wzorowej w ratuszu we Lwowie, im. G. Piramowicza. Surowy i wymagający wychowawca, interesował się przyrodoznawstwem, pozostawił cenną bibliotekę i poważne zbiory geologiczne, które jego żona ofiarowała wyżej wymienionej szkole. Zakupił grunty na Łyczakowie we Lwowie, gdzie przeprowadzał badania geologiczne, i poszukiwania (według tradycji rodzinnej) złota. Wydał w Wiedniu w r. 1841 Bajki mazurskie, poezje (s. 99), oraz tegoż roku w Przemyślu Bukiet, czyli zbiór powiastek dla dobrych dzieci (s. 123); oba te zbiory pełne moralizatorskich przykładów, szlachetne w tendencji, o małej jednak wartości literackiej i oryginalności. Najważniejsze dzieło G-go: Rys dziejów księstwa oświęcimskiego i zatorskiego (Lw. 1867), zawierające dużo materiału, dziś jest już przestarzałe. G. umarł we Lwowie, pozostawiając po sobie pamięć dobrego pedagoga i szczerego patrioty.

 

Enc. il. XXIII 758; Enc. powsz. Org. IX 70; Handbuch d. Statthalterei-Gebietes in Galizien, Lw. 1861–66; Szematyzm Galicji na r. 1870 i nast.; relacje rodziny.

Adam Przyboś

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Mariusz Zaruski

1867-01-18 - 1941-04-08
generał brygady WP
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Karol Rychliński

1864-11-02 - 1931-03-23
lekarz psychiatra
 

Bolesław Starzyński

1834-09-21 - 1917-01-26
bibliofil
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.