INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan z Pilicy (de Pilcza)  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 
Jan z Pilicy (de Pilcza), (zm. 1498), rektor i profesor Uniw. Krak. Syn Piotra, pochodził prawdopodobnie z zamożniejszego mieszczaństwa pilickiego. Na Uniw. Krak. wpisał się w jesieni 1456 r. W półr. letn. 1458 r. uzyskał stopień bakałarza sztuk wyzwolonych. Studia jego postępowały wolno lub uległy przerwie, gdyż dopiero w r. 1468 został magistrem artium. W l. 1469 i 1470 pełnił funkcje seniora bursy bogatych; studia kontynuował na Wydziale Teologicznym i w r. 1473 osiągnął stopień bakałarza teologii, w l. 1475 i 1476 był dziekanem Wydziału Teologicznego. Kariera uniwersytecka J-a rozwijała się współmiernie z karierą w hierarchii kościelnej. Z tytułem profesora teologii i równocześnie kanonika kolegiaty Św. Floriana na Kleparzu występuje w r. 1484, w r. 1490 piastował tamże godność prałata-kustosza, a w n. r. został jej dziekanem. W półr. zim. 1490/1 obrano go po raz pierwszy rektorem, po raz drugi w półr. letn. 1491 r. Z tytułem doktora pojawia się w zachowanych źródłach pierwszy raz w r. 1491. W l. 1493 do 1496 spełniał J. obowiązki podkanclerza uniwersyteckiego. W r. 1492 lub z początkiem n. r. został kanonikiem katedry krakowskiej. Biblioteka Jagiellońska przechowała 4 rękopisy oraz kilkanaście inkunabułów z ostatniej ćwierci XV w., tłoczonych w zachodnioeuropejskich drukarniach, treści teologicznej i filozoficznej, ofiarowanych przez J-a krakowskim kolegiom uniwersyteckim. J. zmarł przed 31 III 1498 r.
 
 
Wisłocki, Incunabula; tenże, Katalog; – Fijałek J., Studia do dziejów Uniw. Krak. i jego Wydziału Teologicznego w XV w., „Rozpr. AU Wydz. Filol.” T. 29: 1899 i odb. s. 15; – Acta rectoralia, I; Album stud. Univ. Crac., I 147, II 5, 7; Cod. Univ. Crac., III; Conclusiones Univ. Crac.; Statuta nec non liber promotionum.
 
 
Zofia Leszczyńska
 
 
 
 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Wincenty Kot h. Doliwa

około 1395 - 1448-08-14
prymas Polski
 

Fryderyk Jagiellończyk

1468-04-27 - 1503-03-14
prymas Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.