INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jerzy Frąckiewicz Radzimiński  

 
 
brak danych - po 1629
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Frąckiewicz Radzimiński Jerzy h. Brodzic († po r. 1629), sekretarz królewski, marszałek lidzki, był trzecim synem Michała, podkomorzego połockiego, i Anny Sapieżanki, siostry słynnego kanclerza Lwa Sapiehy. Z wojskiego postąpił na sędziego, a w końcu został w r. 1629 marszałkiem lidzkim. Brał udział w kampanii inflanckiej i z wolontariuszami walczył pod Białym Kamieniem w r. 1604 przeciw Szwedom. F. cieszył się poważaniem braci szlachty litewskiej, która go w r. 1628 obrała marszałkiem trybunału litewskiego. Żonaty był z Krystyną Kawieczyńską, podkomorzanką mińską, z której miał trzy córki i trzech synów. Biblioteka słucka przechowywała wierszowany panegiryk Seweryna Konradowicza ku czci F-cza i jego małżonki, drukowany w r. 1618.

 

Niesiecki, IV 47; Żychliński, XVIII 132; Boniecki, V 310; Uruski, IV 53; Estr., XX 33.

Adam Przyboś

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Zygmunt III Waza

1566-06-20 - 1632-04-30
król Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Janusz Ostrogski

ok. 1554 - 1620-09-12
książę
 

Janusz Radziwiłł

1579-07-02 - 1620-12-03
kasztelan wileński
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.