INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jerzy Förster  

 
 
ok. 1615 - 1660
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

FörsterJerzy (ok. 1615–1660), drukarz, nakładca i księgarz gdański. Ur. w Gdańsku, syn Kaspra, księgarza i muzyka, i Marii Hintz. Po powrocie z podróży naukowej i handlowej do Włoch rozpoczął w r. 1637 pracę w zawodzie księgarskim w księgarni swego ojca. W r. 1643 podjął działalność wydawniczą i prowadził ją przez szereg lat, osiągając wysoki poziom artystyczny swych druków, które historycy sztuki drukarskiej porównują ze słynnymi elzewirami. F. zwracał szczególną uwagę na artystyczny wygląd czcionki, format książki i piękną kartę tytułową. Dzieła drukował częściowo w Holandii, częściowo w Gdańsku przy użyciu holenderskich czcionek. Wydał szereg pism autorów polskich, dzieła tyczące się historii polskiej, katolickie dzieła teologiczne, podręczniki szkolne oraz kalendarze. Miedzioryty kart tytułowych wykonywał dla F-ra również i Hondius. F. wydał też portrety sztychowane przez polskiego rytownika gdańskiego Falcka. Jako miejsce wydania podawał Gdańsk oraz Lublin, dzieła zaś dedykował polskim dostojnikom państwowym.

Dn. 26 V 1645 otrzymał od Władysława IV przywilej wydawniczy na założenie księgarni z uwolnieniem od jurysdykcji miejskiej i grodzkiej, jako nadworny księgarz królewski. Od r. 1646 posiadał księgarnię w Lublinie, od r. 1655 w Warszawie, być może, że i w Krakowie. W Gdańsku prowadził księgarnię (Bibliopolium Forsterianum) początkowo razem z ojcem, a po jego śmierci (1652), samodzielnie. Uzyskał wówczas miejskie prawo kupieckie (1653).

Ożenił się z Anną Konstancją Reiniger, z katolickiej rodziny gdańskich drukarzy. Zmarł w Gdańsku w r. 1660, wdowa Anna wyszła powtórnie za mąż za sekretarza miejskiego Jerzego Wüstenhofa, po jego zaś śmierci (1666) przeniosła się do Amsterdamu, gdzie prowadziła księgarnię pod firmą pierwszego męża, wydając tam w r. 1668 A. M. Fredry Militaria.

F. zasłużył się specjalnie kulturze polskiej artystycznym wydaniem szeregu dzieł polskich pisarzy (Orzechowski, Starowolski, Kobierzycki, Lipski, Solikowski, Warszewicki, Jakub Sobieski) i podniesieniem sztuki drukarskiej na wysoki poziom. Liczne egzemplarze dzieł wydawanych przez niego znajdują się przede wszystkim w zbiorach Biblioteki Miejskiej w Gdańsku.

 

Bandtkie S., Historya drukarń…, Kr. 1826, I, s. 91–3, 360–6, II, s. 223–4; Löschin G., Geschichte der danziger Buchdruckereien, Gdańsk 1840, s. 14; Kraushar A., Księgarze warszawscy…, W. 1906, s. 13; Krollmann Ch., Altpreussische Biographie, Królewiec 1941, I, s. 189.

Marian Pelczar

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Michał Piotr Boym

ok. 1614 - 1659-08-22
jezuita
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.