INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jerzy Gorecki  

 
 
2 poł. XVI w. - 1634
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Gorecki Jerzy (zm. 1634), lekarz królewski. Pochodził z drobnomieszczańskiej rodziny śląskiej; ur. w małym miasteczku górnośląskim Leśnica. Prawdopodobnie odbył poważne studia, w wyniku których został lekarzem tak wybitnym, że znalazł dostęp do dworu wiedeńskiego i otrzymał tu tytuł comes. Z czasem przeniósł się do Warszawy, gdzie przebywał jego brat, jezuita Adam, i tu został lekarzem przybocznym (medicus cubicularius) Zygmunta III. Zaprzyjaźnił się tu z paru osobami i mieszkał u znanego muzyka królewskiego Leslaua. Zmarł w połowie r. 1634. Przed śmiercią zapisał swój majątek, wynoszący prawie 10 000 złp., na stworzenie szkoły medycznej w swym rodzinnym mieście Leśnicy. W tej szkole mieli uczniowie poznawać dzieła medyczne oraz dzieła mistyków katolickich. Wykonawcą testamentu mianował biskupa wrocławskiego, Karola Ferdynanda Wazę, który dopiero prawie 20 lat później zabrał się do realizacji testamentu G-ego. Wobec tego, że fundusze zostawione przez G-ego tymczasem uległy niewątpliwie dewaluacji, Karol Ferdynand zrezygnował z tworzenia szkoły, a postanowił z procentów z tej sumy ufundować stypendium dla dwu studentów pochodzących z Leśnicy, teologa i medyka. Stypendium to przetrwało aż do pierwszej wojny światowej.

 

Czapliński W., Dawne czasy, Wr. 1957 s. 108–113.

Władysław Czapliński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Jakub Wujek

1541 - 1597-07-27
tłumacz Biblii
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Sylwester Roguski (Rogucki)

brak danych - przed 17 VI 1602
astronom
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.