INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jerzy Grycz     

Jerzy Grycz  

 
 
1855-01-09 - 1910-10-31
 
Biogram został opublikowany w latach 1960-1961 w IX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 
Grycz Jerzy (1855–1910), rolnik i młynarz w Łyżbicach na Śląsku Cieszyńskim, działacz społeczny. Ur. 9 I w Łyżbicach w pow. cieszyńskim. Rozwinął zapobiegliwością niewielki młyn wiejski w Łyżbicach, który otrzymał w posagu żony. Obok pracy zawodowej oddawał się działalności narodowej i społecznej, nie szczędząc ofiar na cele publiczne. Był członkiem Rady Nadzorczej i Komisji Rewizyjnej w Tow. Oszczędności i Zaliczek w Cieszynie, jednym z najczynniejszych członków Tow. Rolniczego Księstwa Cieszyńskiego, kuratorem zboru ewangelickiego, a w gminie, pomimo że wójtem nie był, wywierał, ogólnie szanowany ze względu na zalety umysłu i charakteru, wpływ nieomal decydujący. Mówcą był dobrym, logicznym i rzeczowym. Należał w swoim czasie do najwybitniejszych rolników na Śląsku Cieszyńskim. Zmarł wskutek tragicznego wypadku 31 X 1910 r. Pozostawił 3 synów (prof. Karola, inż. Jana i Jerzego) oraz 4 córki.
 
 
Fot.: Zabawski W., Droga do ziemi obiecanej, Cieszyn 1934 s. 74, 213; – „Dzien. Cieszyński” 1910 nr 250.
 
 
Ludwik Brożek
 
 

Powiązane zdjęcia

   
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.