INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Józef Adamski  

 
 
1851-02-14 - 1926
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Adamski Józef Stan. jezuita (1851–1926). Ur. w Starym Gołębinie w Wielkopolsce 14 II 1851, wstąpił w r. 1866 do Tow. Jezusowego. Gdy »prawa majowe« Bismarka skazały jezuitów na banicję, A. udał się do Vannes (Bretanja), gdzie był wychowawcą młodzieży, poczem w Laval odbył studja teologiczne. Wyświęcony w Krakowie r. 1881, oddał się z zapałem pracy wychowawczej, a potem, przez lat 41, kaznodziejskiej i pisarskiej. Jako kaznodzieja i konferencjonista zasłynął w całej Polsce, głównie wśród sfer inteligentnych, którym przedkładał prawdy religijne w głębszem ujęciu, we formie pięknej i potoczystej. Jako pisarz opracowywał swe liczne kazania (11 tomów) wedle wzorów francuskich, dbając o pogłębienie myślowe, jasność wykładu, poprawność języka i polot; często też daje tu wyraz swym gorącym uczuciom patrjotycznym, które mu nadto podyktowały kilka rozpraw osobnych na tematy aktualne, społeczne. Wydał też kilka monografij w zakresie metafizyki psychologicznej, etyki i teologji. Niestrudzony do końca pracownik, o charakterze nieskazitelnym, umyśle zawsze świeżym i pogodnym, był A. jednym z wybitniejszych polskich jezuitów w dobie porozbiorowej.

 

Dorobek pisarski: we wspomnieniu pośmiertnem ks. Jarosza Szym. T. J. Kr. 1927, druk. »Przegl. Powsz.«

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Maurycy Mann

1814-10-02 - 1876-11-13
publicysta
 

Stanisław Antoni Hiszpański

X 1844 - 1899-03-07
szewc
 

Władysław Baran

1882 - 1930-08-21
bibliotekarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.