INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Józef Chomętowski  

 
 
brak danych - XVIII
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chomętowski (Chomentowski) Józef, konfederat barski, był synem Władysława, skarb. sandom.; kiedy przystąpił do związku, nie wiadomo, bo nie ma go w aktach z r. 1768; wymieniany dopiero wśród spiskowców, którzy w Cieszynie w początkach r. 1769 za przewodem T. Wessla sprzysięgali się na zgubę Stanisława Augusta. Zapewne wtedy został konsyliarzem sandomierskim przy R. Tarnowskim 17 IV 1769. Ch. trzymał się protekcji podskarbiego i jemu zawdzięczał, że go przy formowaniu Generalności (październik 1769) wprowadzono tam jako konsyliarza małopolskiego. Należał w radzie z Dzierżanowskim, Kożuchowskim, Piaseckim i innymi do grupy nieprzejednanych, która forsowała detronizację króla. Już po ogłoszeniu tego aktu (paźdz. 1770), według informacji Dumourieza, Ch. jeździł do wojska, by je podjudzić przeciw Generalności. Pracował poza tym w komisji skarbowej, zwanej Radą Ekonomiczną, ale od bitew stronił, a na emigrację po katastrofie też nie pojechał. Po r. 1772 znika z widowni.

 

Konopczyński, Konf. Barska, W. 1936, I; II w druku; Pułaski K., Szkice i poszukiwania hist., Lw. 1909, IV. Listy Ch. do Wessla w B. m. Łodzi.

Władysław Konopczyński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Józef Zajączek h. Świnka

1752-11-01 - 1826-07-30
generał
 

Antoni Brodowski

przed 26 grudnia 1784 - 1832-03-31
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jerzy Michał Potocki h. Pilawa

1753-04-08 - ok. 1801
 

Giovanni Antonio Ricieri

1679-05-12 - 1746-05-15
kompozytor
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.