INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Józef Firla  

 
 
1866-10-01 - 1911-03-21
Biogram został opublikowany w 1948 r. w VI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 
Firla Józef (1866–1911), ksiądz, pisarz ludowy i etnograf, urodził się 1 X w Górnej Suchej (Śląsk Cieszyński) jako syn miejscowego rolnika Józefa i Barbary z Szewczyków, pochodzącej z Pietwałdu. Firlowie należą do starych, zasiedziałych rodów górno-suskich. Nauki gimnazjalne rozpoczął F. w Cieszynie, skończył je zaś w Krakowie, w gimn. Św. Jacka, a następnie studiował teologię w Ołomuńcu, gdzie też przyjął święcenia kapłańskie 5 VII 1892. Jako wikary pracował w kilku parafiach Śląska Ciesz., najpierw w Czechowicach, później w Niem. Lutyni, następnie w Istebnej, gdzie w r. 1898 zachorował umysłowo. Nie wróciwszy do zdrowia, ostatnie lata spędził u brata swojego Stanisława w rodzinnej wsi, gdzie też zmarł 21 III 1911. Świadomość narodową i gorącą miłość ludowości śląskiej wszczepił F-li Paweł Stalmach, redaktor »Gwiazdki Cieszyńskiej«, w której też F. poświęcił kilka swoich dłuższych prac historycznych (O przodkach naszych, 1891 i nast.) i ludoznawczych, drukowanych anonimowo lub też pod pseudonimem Bogusławskiego. O jednej z jego prac, Nazwy słowiańskie w cieszyńskiej ziemi (»Gw. Ciesz.«, 1895, nr 1–4, 6, 8, 10), pisał St. Eliasz-Radzikowski, »Lud« III 381–4 i V 88–9. Kilka rękopisów F-li, m. i. zbiór ludowych pieśni śląskich przechowuje Muzeum Miejskie w Cieszynie.
 
 
Nekrolog pióra F(ranciszka) D(udy), »Gwiazdka Cieszyńska«, 1911, nr 24–5.
 
 
Ludwik Brożek
 
 
 
 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan Kucharski

ok. 1893 - 1964-06-21
aktor teatralny
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Emma Puffke (z domu Kurowska)

1818-11-28 - 1890-10-17
pedagog
 

Alfred Szczepański

1840-04-04 - 1909-05-08
dziennikarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.