INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Józef Kozibąk  

 
 
1901-01-19 - 1941
Biogram został opublikowany w latach 1968-1969 w XIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kozibąk Józef (1901–1941), działacz komunistyczny. Ur. 19 I w Klimontowie w pow. jędrzejowskim, w rodzinie małorolnego chłopa, syn Piotra i Teofili z Grojów. Wychowywał się z licznym rodzeństwem w trudnych warunkach. W r. 1924 przybył na teren Zagłębia Dąbrowskiego i pracował dorywczo w kopalni «Barbara» i «Niwka». W r. 1924 K. wstąpił do Komunistycznej Partii Robotniczej Polski (później Komunistycznej Partii Polski – KPP), w której działał do jej rozwiązania w r. 1938. Brał aktywny udział w akcjach politycznych organizowanych przez partię, był członkiem Komitetu Dzielnicowego (KD) KPP w Niwce oraz członkiem Komitetu Okręgowego (KO) Międzynarodowej Organizacji Pomocy Rewolucjonistom (MOPR). W r. 1929 został po raz pierwszy aresztowany i skazany na 2 lata więzienia. Po odbyciu wyroku nadal brał udział w akcjach organizowanych przez KPP w l. 1932–3, był m. in. współorganizatorem strajków w kopalni «Modrzejów» oraz w młynie w Modrzejowie.

W kwietniu 1933 r. K., w wyniku działalności prowokatora Spychały, został ponownie aresztowany z grupą innych działaczy zagłębiowskich. W areszcie śledczym przebywał do 6 XI t. r., ze względu na zły stan zdrowia został za kaucją zwolniony do czasu rozprawy. Wówczas z polecenia partii opuścił Zagłębie Dąbrowskie, przeniósł się na teren woj. krakowskiego, gdzie działał w konspiracji jako funkcjonariusz KO KPP, m. in. na terenie Krakowa, Bielska-Białej, Chrzanowa, Trzebini i Krzeszowic; pełnił funkcję sekretarza podokręgu chrzanowskiego. W tym czasie na mocy wyroku Sądu Okręgowego w Sosnowcu skazany został zaocznie na 5 lat więzienia. Poszukiwany listem gończym, aresztowany został 20 VIII 1935 r. w Kamienicy w pow. bielskim. Odesłany do Sosnowca, osadzony w więzieniu w Mysłowicach, później odbywał karę w Krakowie i Koronowie koło Bydgoszczy. W r. 1938 wyszedł na wolność, powrócił na teren Zagłębia Dąbrowskiego, by kontynuować działalność polityczną. W październiku 1939 r. wraz z Ignacym Kalagą, Stanisławem Krzynówkiem, Antonim Czechem i Stanisławem Trzaską był współorganizatorem pierwszej konspiracyjnej organizacji komunistycznej w Sosnowcu, która była zalążkiem powstałej później organizacji pod nazwą Stowarzyszenie Przyjaciół ZSRR. K. aresztowany został przez gestapo 26 VI 1941 r. i wywieziony do obozu w Oświęcimiu, gdzie zginął. Żonaty ze Stanisławą Komenda, miał córkę Janinę i syna Kazimierza.

 

Rechowicz H., Czerwone Zagłębie, Kat. 1967; tenże, Ludzie PPR, Wyd. 2., Kat. 1967; – Wspomnienia komunistów śląskich, Kat. 1962; – Arch. KW PZPR w Kat.: Wspomnienia Józefa Niewiadomskiego i Wincentego Dylewskiego, Materiały z procesu grupy działaczy KPP z denuncjacji Spychały; Zbiory Śląskiego Inst. Nauk. w Kat.: Śląska Kartoteka Biograficzna.

Jan Kantyka

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.