INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Józef od św. Salezego Marquart (Margwart, Markwart)  

 
 
1739-04-21 - 1797-07-09
 
Biogram został opublikowany w 1975 r. w XX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Marquart (Margwart, Markwart) Józef od św. Salezego (1739–1797), pijar, nauczyciel matematyki. Ur. 21 IV w woj. brzeskolitewskim, diecezji łuckiej, w rodzinie szlacheckiej. Dn. 10 VIII 1754 wstąpił (równocześnie ze swym starszym bratem Tadeuszem od św. Antoniego) do pijarów. Nowicjat odbył w Nowodolsku (Lubieszowie), gdzie też w r. 1756 złożył trzyletnie śluby zakonne. Następnie, po ukończeniu studiów nauczycielskich, był profesorem w kolegiach litewskiej prowincji pijarskiej. W r. 1760 wydał w Wilnie, dedykowane Andrzejowi Ogińskiemu, Propositiones mathematicas ex algebra, na karcie tytułowej podpisał się jako słuchacz metafizyki i filozofii wileńskiego kolegium pijarskiego. Święcenia kapłańskie przyjął ok. r. 1762. Opracowując Naukę matematyczną w częściach arytmetyki i geometrii dla pożytku szkolnej młodzi uczącej się w szkołach Księży Scholarum Piarum zebraną (Wil. 1772 I–II), wprowadził do wykładu polską terminologię matematyczną, a publikację opatrzył słowniczkiem «terminów wyłożonych z łacińskiego na polski język». Większość jego terminologii, dziwacznie i twardo brzmiącej w języku polskim, pozostała wszakże tylko propozycją, jedynie parę terminów (płaszczyzna, trójkąt, wielościan) weszło na trwałe do polskiego słownictwa matematycznego. Zmarł M. w Dąbrowicy 9 VII 1797.

W opracowaniach błędnie łączony jest w jedną osobę z Joachimem.

 

Estreicher; Enc. Kośc.; Enc. Org.; Oracki, Słownik Warmii; – Bieliński, Uniw. Wil., II; Dianni J., Wachułka A., Tysiąc lat polskiej myśli matematycznej, W. 1963; Ludzie Oświecenia o języku i stylu, W. 1958 II (Z. Florczak, L. Pszczołowska); Pawlikowska Z., Z historii polskiej terminologii matematycznej (2), „Roczn. Pol. Tow. Mat.” S. 2: „Wiad. Mat.” Z. 8: 1965 s. 45, 46; – Arch. klaszt. Pijarów w Kr.: Catalogus Clericorum Regularium Sch. Piarum in Lithuana Provincia ab A. D. 1736 nr 17, kopia (odpis J. Buby); B. Publ. w Wil.: rkp. E XX 7/32 (Nauka matematyczna). 

                                                                                                                                                                                                                     Elżbieta Aleksandrowska

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.