INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Karol Fredro  

 
 
1 poł. XVII w. - 1669
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Fredro Karol († 1669), syn Zygmunta, kasztelana sanockiego, i Teresy Ślezanowskiej, starosta krośnieński, należał do niespokojnych duchów województwa ruskiego. Bardzo bogaty, utrzymywał na swój koszt oddział złożony z kilkudziesięciu górali, przy którego pomocy teroryzował zarówno ludność wiejską jak i braci szlachtę. Mimo to szlachta może ze względu na stanowisko ojca wybrała go dwukrotnie posłem na sejm, mianowicie w ll. 1662 i 1666, w r. 1668 zaś uczyniła go sędzią kapturowym w województwie ruskim. Te dowody zaufania szlachty nie wpłynęły jednak na uspokojenie pana starosty. W r. 1668 udaremnił przy pomocy swych żołnierzy komisarzom królewskim wykonanie dekretu w sprawie wsi, którą zajmował, w następnym roku napadł w czasie sejmiku ze swymi »góralami« na podkomorzego lwowskiego Piotra Ożgę, wreszcie w czasie elekcji Michała Wiśniowieckiego, gdy z powodu zatargu o kwaterę napadł na generała artylerii Marcina Kątskiego, zginął zabity pchnięciem szpady. Skarbiec jego, w którym same najprzedniejsze srebra ważyły 4 cetnary, został po jego śmierci zrabowany przez Aleksandra Fredrę.

 

Niesiecki; Boniecki; A. G. Z. XXI, Łoziński W., Prawem i lewem.

Władysław Czapliński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Krzysztof Krzykawski

XVII w. - 1705-11-07
teolog
 

Samuel Kmicic

1 poł. XVII w. - 1692-04-13
strażnik wielki litewski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.