INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Kazimierz Błeszyński  

 
 
brak danych - XVIII
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Błeszyński Kazimierz, herbu Oksza, poseł na sejmy i działacz sejmikowy w woj. sieradzkiem, należał do rodziny wiernie przywiązanej do dynastji saskiej. Z tytułem cześnika piotrkowskiego posłował w r. 1733 na sejm. Głosował z rodziną za Stanisławem Leszczyńskim, ale uchylił się od konfederacji wojewódzkiej 22 II 1734, zawiązanej przy prawowitym elekcie, podpisał owszem konfederację 1 XII 1734 r. przy Auguście III. Jadącemu na sejm pacyfikacyjny 1735 r. kazano przedewszystkiem żądać wymarszu Rosjan; pod tem hasłem stronnicy Stanisława zerwali sejm. Nie jest pewnem, czy to on był B-im, pisarzem kwarcianym, posłem na sejmy 1738 i 1744 r. z ziemi wieluńskiej. On napewno jako cześnik sieradzki upominał się na sejmie 1746 r. o zrównanie ciężarów podatkowych ukraińskich z wielkopolskiemu potem jako chorąży jeszcze dwa razy piastował mandat z Sieradzkiego na sejmy jałowe 1754 i 1761, które zerwała familja Czartoryskich. Ofiarował 3960 zł. na Collegium Nobilium Konarskiego, gdzie kształcił się jego syn Ignacy. Ów Ignacy oraz głowa rodziny podkomorzy Tomasz firmowali w r. 1767 główne akty konfederacji radomskiej, w której też zasiadali jako konsyljarze.

 

Boniecki; Uruski; Borkowski i Wąsowicz, Elektorowie (Rocz. Herald. I); Diarjusz Sejmu warsz. 1746, wyd. Wł. Konopczyński, W. 1912; tenże, Polska w dobie Wojny Siedm., W. 1911 II; tenże, Stan. Konarski, W. 1926; Kraushar, Książę Repnin i Polska, I 398; Diarjusz s. nadzw. 1761, dr. współcz., Rkp. B. Czart. 597; Lauda sieradzkie w Tekach Pawińskiego, Zbiory Kom. Hist. P. A. U.

Władysław Konopczyński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Cyprian Godebski

1765 - 1809-04-19
poeta
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Andrzej Mierzyński

ok. 1750 - 1811-02-17
aktor
 

Teodor Potocki h. Pilawa

1730-08-10 - 1812-08-08
wojewoda bełski
 

Anna Bacciarelli

ok. 1770 - 1818
malarka
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.