INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Kazimierz Chromiński  

 
 
1759 - 1816-07-07
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chromiński Kazimierz (1759–1816), bibliofil i nauczyciel, urodzony we wsi Chromna (w Siedleckiem), zmarły w Warszawie (7 lipca). Po ukończeniu nauk w Warszawie był urzędnikiem (bezpłatnym plenipotentem) w bibliotece Załuskich i pracował nad słownikiem pisarzy polskich. W czasach porozbiorowych był nauczycielem historii i prawa w szkole lubelskiej, później, od r. 1802, w liceum wileńskim, od 1808 w gimnazjum w Świsłoczy, gdzie wkrótce został prefektem i wicedyrektorem szkół gubernii grodzieńskiej. Na krótko przed śmiercią powrócił do Warszawy. W »Dzienniku Wileńskim« (1806 r.) ogłosił prócz kilku własnych wierszy i przekładów Sarbiewskiego rozprawę O literaturze polskiej, mianowicie czasów zygmuntowskich, to jest złotego wieku pisarzy (odbitka pt. Rozprawa o literaturze polskiej, Wil. 1806). Rzecz ta, pisana stylem retorycznym, chaotyczna w układzie (mieszanina historii oświaty z historią języka, literatury i nauki), ale pełna erudycji, zachęciła podobno Feliksa Bentkowskiego do pracy nad »Historią literatury polskiej«. Cały swój księgozbiór (około 3000 tomów) przekazał Ch. bibliotece publicznej w Warszawie, cały zaś majątek zapisał na cele dobroczynne (pomiędzy innymi na stypendia dla młodzieży szkolnej).

 

S(obieszczański) F. M., Enc. pow., W 1861, V 513–4; Estr. I 207–8.

Ignacy Chrzanowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Kazimierz Wojniakowski

1771 lub 1772 - 20.01 lub 20.12.1812
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Władysław Hieronim Sanguszko

1803-09-30 - 1870-04-15
polityk
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.