INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Konrad Fihauser  

 
 
XVI - XVII
Biogram został opublikowany w 1948 r. w VI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Fihauser (Fihaiser, Vieheuser) Konrad z Mijaczowa h. własnego, sekretarz królewski Władysława IV, pochodził z niemieckiej rodziny Engelke, wywodzącej się z Prus Królewskich. Był młodszym synem Marcina, mieszczanina i kupca krakowskiego, i Magdaleny Schulkraf. Studia odbywał najpierw w jezuickiej akademii w Dillingen (Bawaria), gdzie ogłosił rozprawę filozoficzną pt. De rerum causis, przedłożoną 13 VI 1590 do oceny, a dedykowaną ojcu. W czasie studiów podawał się za Polaka z Krakowa i członka Sodalicji. Studiował też w r. 1593 w Padwie, gdzie zapisał się również w księgach nacji polskiej. Na studiach tych nabył przede wszystkim doskonałej znajomości obcych języków. Około r. 1612 jego stryj Zygmunt, tajny radca i wicekanclerz cesarstwa, mianował F. swym głównym spadkobiercą rozległych dóbr w Bawarii; dlatego długo przebywał w Niemczech. 20 IX 1626 otrzymał od ces. Ferdynanda II niemieckie szlachectwo oraz zatwierdzenie dawnych przywilejów rodzinnych. Do Polski wrócił jeszcze za Zygmunta III, może ściągnięty przez swego brata Jana, sekretarza i ekonoma królewskiego, dając początek nowej polskiej linii F-ów. Po ojcu objął w Krakowie kamienicę w Rynku oraz udziały w Olkuszu. Kupił znaczne dobra ziemskie w Mijaczowie w ks. Siewierskim. Po uzyskaniu przez F-a indygenatu 30 XII 1638 Władysław IV mianował go sekretarzem królewskim. Z nieznanej żony miał dwóch synów: Piotra, pułkownika wojsk cesarskich, gospodarującego w majątku bawarskim, założyciela niemieckiej linii F-ów, który zginął w bitwie pod Lützen, i Tomasza, osiadłego w Mijaczowie, od którego wywodzi się polska linia F-ów.

 

Niesiecki dod. 127–9; Żychliński II 74–9; Boniecki V 276–7; Uruski IV 26–7; W. Enc. Il. XXI 379–80; Estr. XVI 214; Zbiory komitetu źródeł do dziej. życia umysł. Polski PAU.; relacje rodziny, głównie Gustawa F.

Adam Przyboś

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan III Sobieski

1629-08-17 - 1696-06-17
król Polski
 

Władysław IV Waza

1595-06-09 - 1648-05-20
król Polski
 

Kazimierz Czartoryski

ok. 1614 - 1674-05-15
prymas Polski
 

Jan Wydżga

ok. 1610 - 1685-09-06
prymas Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.