INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Krzysztof Potkański h. Brochwicz  

 
 
brak danych - 1613
Biogram został opublikowany w latach 1982-1983 w XXVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Potkański (Podkański) Krzysztof h. Brochwicz (zm. 1613), doktor obojga praw i teologii, pisarz prawniczy. Pochodził z rodziny, której gniazdem było Podkanie (Potkana) w pow. radomskim woj. sandomierskiego. W r. 1589 Wojciech i Roch Żychlińscy prezentowali go do pozostającej pod ich patronatem altarii Św. Trójcy i Najśw. Maryi Panny w katedrze poznańskiej; pełnił P. wówczas obowiązki kaznodziei w kościele Św. Marcina w Poznaniu. W r. 1590, mając już święcenia kapłańskie, przybył do Rzymu, gdzie zamieszkał w schronisku dla ubogich kapłanów «a S. Lucia». Utrzymywał się z jałmużny za odprawiane w kościołach rzymskich msze święte. Dn. 12 XII 1591 został promowany, bezpłatnie, na doktora obojga praw; zapewne także jeszcze w Rzymie otrzymał doktorat teologii. Po powrocie do kraju, przed 30 IX 1602 został plebanem w Sancygniowie w ziemi krakowskiej. W r. 1607 przedłożył zebranej na sejmiku deputackim w Proszowicach szlachcie swój projekt korektury prawa ziemskiego koronnego. Projekt ów został przekazany miecznikowi sieradzkiemu Mikołajowi Kowalskiemu, wybranemu na deputata do komisji, która miała jeszcze t. r. w Lublinie dokonać korektury praw. T. r. ogłosił P. w Krakowie broszurę pt. Wizerunek korektury prawa ziemskiego…; opisał w niej swoje starania, a zarazem zasygnalizował treść opracowanego przez siebie projektu i zamieścił fragmenty pierwszej części «O osobach i powinnościach ich», traktującej przede wszystkim o władzy króla. Ponadto jeszcze t. r. udał się do Lublina, aby przyjrzeć się pracy komisji. Ponieważ ta się nie zeszła, złożył w grodzie lubelskim protestację podkreślając, jak to «cura et diligentia multa leges constitutionesque Regni summarie collegit». Następnie ogłosił w r. 1608 (Kr.) kolejną broszurę pt. Poprawa praw i sposób statutu spisanego… W przedmowie «do wszystkich stanów» stwierdzał, że ponieważ korektura nie może dojść do skutku, postanowił wydać drukiem wynik swej pracy. Wbrew tej deklaracji Poprawa nie zawiera całego tekstu zapowiedzianego w Wizerunku. Ogłosił P. mianowicie ponownie rozdziały zamieszczone w Wizerunku oraz fragmenty z części drugiej «O sądziech i o rzeczach sądowych». W artykułach omawiających uprawnienia i obowiązki króla wyraźnie poszedł P. po linii postulatów szlacheckich zmierzających do ograniczenia władzy monarszej. P. zmarł w r. 1613 po 25 X; tegoż dnia spisał bowiem testament, w którym przeznaczył sumę 500 złp. na utrzymanie wikariusza w Sancygniowie.

Obie broszury P-ego zostały wydane przez Bolesława Ulanowskiego w serii Biblioteka Pisarzów Polskich (nr 24 i 75).

 

Estreicher; Nowy Korbut, III; Niesiecki; Żychliński, XXIV; – Barycz, Polacy na studiach w Rzymie; Nowacki, Dzieje archidiecezji pozn., I; Wiśniewski J., Historyczny opis kościołów… w Pińczowskiem…, Maryjówka 1927 s. 370–1.

Halina Kowalska

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan Kochanowski h. Korwin

1530 - 1584-08-22
poeta
 

Jan Wężyk

1575 - 1638-05-27
prymas Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.