INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Ludwik III  

 
 
brak danych - 1441
 
Biogram został opublikowany w 1973 r. w XVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ludwik III (zm. 1441), książę niemecki i oławski. Był synem Henryka IX (młodszego), księcia lubińskiego (zob.), i Anny, córki Przemysła, księcia cieszyńskiego. Na podstawie układu z 13 XI 1420 o podziale dziedzictwa po zmarłym Henryku IX między trzema jego synami L. z Wacławem miał wspólnie rządzić Oławą i Niemczą (Ruprecht II otrzymał Lubin i Chojnów). Po rychłej śmierci Wacława (między 14 I a 28 V 1423) L. pozostał jedynym władcą tych ziem. W r. 1423 przystąpił do sojuszu książąt dolnośląskich z Zygmuntem luksemburskim, skierowanego przeciw Polsce. W czasie wojen husyckich na Śląsku, wraz z innymi książętami śląskimi, znajdował się w obozie stronników Zygmunta. Ale w toku walk zajął chwiejne stanowisko i w r. 1428, chcąc ratować swoje posiadłości od zniszczenia, zawarł potajemnie krótkotrwały rozejm z husytami. Krok ten nie uratował jednak posiadłości L-a przed ich późniejszym (1430) zniszczeniem. W r. 1431 po śmierci brata Ruprechta objął władzę także nad Chojnowem i Lubinem. Po śmierci Ludwika II, księcia legnicko-brzeskiego (zob.), w r. 1436, opierając się na umowie zawartej w r. 1424 w sprawie wzajemnego dziedziczenia księstw, włączył się do sporu o sukcesję po nim, usiłując nakłonić stany księstwa legnicko-brzeskiego do złożenia mu hołdu. Stanowczy sprzeciw króla czeskiego Albrechta w r. 1438 uniemożliwił L-owi realizację tych planów. Zmarł w r. 1441 przed 18 VI. Przed 15 X 1426 zawarł L. związek małżeński z Małgorzatą, córką Bolesława IV, księcia opolskiego (zob.). Małgorzata miała dożywocie na Niemczy i Oławie. Pozostawił po sobie synów: Jana I (zm. 1453), księcia lubińskiego, ożenionego z Jadwigą, córką Ludwika II, księcia brzesko-legnickiego, i Henryka X (zm. 1452), księcia chojnowskiego i złotoryjskiego.

Dworzaczek, Genealogia, tabl. 6; Wutke, Stammtafeln, tabl. II; – Grünhagen C., Die Hussitenkämpfe der Schlesier 1420–1435, Breslau 1872; Historia Śląska, I cz. 2; Klose K., Beiträge zur Geschichte der Stadt Lüben, Lubin 1924 s. 237 (data śmierci L-a); Schönwälder K. F., Die Piasten zum Briege…, Breslau 1855 I 247 i n.; – Lehns- u. Besitzurkunden Schlesiens, I–II; Script. Rer. Sil., VI, XII.
Andrzej Wędzki

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan z Dukli

około 1410 - 1484-09-29
święty
 

Mikołaj Trąba h. Trąby

około 1358 - 1422-12-04
prymas Polski
 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Iwan Sapieha

brak danych - 1517
kanclerz
 
 

Jakub Strepa

ok. 1340 - ok. 1409
franciszkanin
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.