INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Ludwik Stanisław Delaveaux (de Laveaux)      Frag. "Autoportretu z paletą" Ludwika de Laveaux.

Ludwik Stanisław Delaveaux (de Laveaux)  

 
 
1868 - 1894-04-05
 
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Delaveaux Ludwik Stanisław (1868–1894), malarz, urodził się w Jaronowicach w powiecie jędrzejowskim. Od dziecka rozmiłowany w sztuce, naukę malarską rozpoczął po ukończeniu szkół średnich w 18. roku życia w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie; kształcił się tu przeważnie w rysunku i należał do najzdolniejszych uczniów Matejki. Na dalsze studia udał się do Monachium w r. 1887. Z czasów tych pochodzi cały szereg studiów, które zdobywały uznanie na wystawach w Monachium, Krakowie i Warszawie. Zdradzały one już wówczas wielkie wyrobienie i opanowanie ołówka i pędzla.

W r. 1889 zdobył nagrodę w konkursie rysowniczym »Tygodnika Ilustrowanego«. Rysunek przedstawiał dwie kobiety dążące na targ i był kopią obrazu wystawionego wkrótce w warszawskim salonie Krywulta. Malowany był z głębokim wyczuciem człowieka i przyrody nasyconej powietrzem złotawym zachodzącego słońca. Jest on własnością galerii miasta Lwowa. Równocześnie prawie na wystawie krakowskiej zdobywał uznanie obrazami malowanymi guaszą: Most Podgórski o zachodzie słońca i Praczki (własność p. Borkowskiej w Krakowie), Dziad (w posiadaniu p. Karczowej, siostry artysty), Studium starca (własność Muz. Narod. w Krakowie). Rysunki jego z Zakopanego ukazywały się w »Tygodniku Ilustrowanym«. D. osiadł na jakiś czas w r. 1889 w Bronowicach. Brał udział w ówczesnym życiu artystycznym i brataniu się z ludem bronowickim. Zaprzyjaźniony z Włodzimierzem Tetmajerem, zaręczył się z siostrą jego żony, Marysią. Zbliżył się też i z Aleksandrem Gierymskim i wykonał wraz z nim wiele obrazów i szkiców.

W r. 1890 udał się do Paryża. Tu w całej pełni i sile rozbłysnął jego niepospolity talent. Obrazy jego wystawione w salonie paryskim, Berlinie, Monachium, Wiedniu, Warszawie, Krakowie powędrowały w wielkiej liczbie do Anglii i Ameryki, częściowo zostały tanio wykupione przez znajomego artyście dziennikarza z »Timesa«. W kraju była z nich wystawiona tylko znikoma część, jak: Z okolic Paryża, Ulica paryska przy świetle latarni, Opera paryska, wielki Autoportret artysty, szlachetny w swobodnej linii, ujmujący w wyrazie psychicznym, a malowany po mistrzowsku. Autoportret ten, zakupiony przez hr. Milewskiego, przepadł wraz z innymi obrazami. Malował wówczas między innymi Głowę wieśniaczki i Przestrach, który wielkie zainteresowanie wzbudził tak w Paryżu na wystawie na Polu Marsowem, jak i w Warszawie i Krakowie. Przedstawiał popiersie kobiece w amarantowej szacie, z świecą w ręku i przerażeniem w oświetlonych jej blaskiem oczach.

Niestety artysta od dłuższego czasu walczył z gruźlicą, która rozwinęła się w dużej mierze pod wpływem nocnej pracy na wilgoci i w zimnie. Niemało przyczynił się do niej i niedostatek, dokuczający mu (przy jego hojnej dłoni dla potrzebujących) mimo skarbów, jakie przedstawiały jego obrazy. Zgasł w Paryżu 5 IV 1894.

D. był artystą niepospolitym; mimo młodego wieku pierwszorzędny jego talent szybko dojrzał i opanował mistrzowsko formę. Śmiały w rzucie, swobodny rysownik, malował z zacięciem i werwą, wydobywał delikatnym, to znów silnym dotknięciem życie i barwę w głębokim wyczuciu istoty koloru. Młodzieńczą postać tego świetnego artysty, owianego dziwnym urokiem smętku, uwiecznił Wyspiański w »Weselu« w głęboko nastrojowej scenie V-ej aktu II-go owego Widma z Marysią, sunącego w żałosnym tańcu »raz dokoła«.

 

»Tyg. Il.«, IX 244 (H. Piątkowski); »Sztuka«, Lw. 1911, I z. 11 (Aleks. Karcz); Świeykowski, Księga pamiątkowa TPSP.

Helena d’Abancourt

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Ludwik Janowski

1878-08-07 - 1921-09-18
historyk nauki
 

Leopold Skulski

1877-11-15 - prawdopodobnie 1940 rok
polityk
 

Adolf Antoni Nowaczyński

1876-01-09 - 1944-07-03
pisarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jerzy Karol Kurnatowski

1874-07-01 - 1934-05-22
prawnik
 

Józef Mikołaj Potocki

1862-09-09 - 1922-08-25
ziemianin
 

Wiktor Gładysz

1866-12-21 - 1951-08-12
kupiec
 

Julian Karol Sochocki

1842-01-24 - 1927-12-16
matematyk
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.