INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Maciej Korwin Gosiewski h. Ślepowron  

 
 
brak danych - ok. 1683
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Gosiewski Maciej Korwin h. Ślepowron (zm. ok. 1683), generał artylerii litewskiej, starosta łoździeński i rumborski, był młodszym synem Aleksandra, starosty bielskiego i rotmistrza wojsk królewskich. Zrazu jako stolnik nowogrodzki walczył pod Pińskiem i Mozyrzem z Kozakami pod komendą hetmana Janusza Radziwiłła. W r. 1654 jako pułkownik bronił Smoleńska, a w r. 1661 dowodził regimentem dragonów. G. cieszył się zaufaniem żołnierzy. W kwietniu 1663 r. związkowe wojsko litewskie na zjeździe w Szadowie powierzyło mu komendę nad chorągwiami cudzoziemskimi i stosownie do królewskiego rozkazu uznało go swym generał-majorem. W r. 1664 posłował G. od wojska na sejm. Mianowany został w r. 1673 generałem artylerii litewskiej. Z woj. wileńskim podpisał elekcję króla Jana III. W r. 1674 uchylił się od kampanii wojennej przeciw Turcji, ale w latach następnych w kampanii lwowskiej i żurawińskiej wykazał cechy dobrego żołnierza i organizatora. Był kilkakrotnie ranny. Starał się o pomnożenie arsenałów, zaprowadził pożyteczne reformy w artylerii litewskiej. Konstytucja z r. 1677 poleciła mu rewindykować wszystkie działa wyprowadzone z cekhauzu wileńskiego i brzeskiego oraz sporządzić inwentarz dział znajdujących się po litewskich zamkach i cekhauzach. Na potrzeby artylerii wydał z własnych pieniędzy 57 308 zł, które sejm z r. 1690 uchwalił zwrócić sukcesorom G-ego. G. zmarł w r. 1683 lub 1684. Żonaty był najpierw z Barbarą Niemirzanką, potem z Konstancją Mokrzecką. Pozostawił córkę Konstancję Katarzynę oraz syna Antoniego Aleksandra, krajczego i podwojewodziego smoleńskiego.

 

Enc. Wojsk.; Boniecki; Niesiecki; Uruski; Wolff, Senatorowie W. Ks. Lit.; – Medeksza S., Księga pamiętnicza, Kr. 1875 s. 124, 393, Script. Rer. Pol., III; Vol. leg., V 286, 524, 817–8.

Adam Przyboś

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.