INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Maciej Korwin Gosiewski h. Ślepowron  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Gosiewski Maciej Korwin h. Ślepowron (zm. ok. 1683), generał artylerii litewskiej, starosta łoździeński i rumborski, był młodszym synem Aleksandra, starosty bielskiego i rotmistrza wojsk królewskich. Zrazu jako stolnik nowogrodzki walczył pod Pińskiem i Mozyrzem z Kozakami pod komendą hetmana Janusza Radziwiłła. W r. 1654 jako pułkownik bronił Smoleńska, a w r. 1661 dowodził regimentem dragonów. G. cieszył się zaufaniem żołnierzy. W kwietniu 1663 r. związkowe wojsko litewskie na zjeździe w Szadowie powierzyło mu komendę nad chorągwiami cudzoziemskimi i stosownie do królewskiego rozkazu uznało go swym generał-majorem. W r. 1664 posłował G. od wojska na sejm. Mianowany został w r. 1673 generałem artylerii litewskiej. Z woj. wileńskim podpisał elekcję króla Jana III. W r. 1674 uchylił się od kampanii wojennej przeciw Turcji, ale w latach następnych w kampanii lwowskiej i żurawińskiej wykazał cechy dobrego żołnierza i organizatora. Był kilkakrotnie ranny. Starał się o pomnożenie arsenałów, zaprowadził pożyteczne reformy w artylerii litewskiej. Konstytucja z r. 1677 poleciła mu rewindykować wszystkie działa wyprowadzone z cekhauzu wileńskiego i brzeskiego oraz sporządzić inwentarz dział znajdujących się po litewskich zamkach i cekhauzach. Na potrzeby artylerii wydał z własnych pieniędzy 57 308 zł, które sejm z r. 1690 uchwalił zwrócić sukcesorom G-ego. G. zmarł w r. 1683 lub 1684. Żonaty był najpierw z Barbarą Niemirzanką, potem z Konstancją Mokrzecką. Pozostawił córkę Konstancję Katarzynę oraz syna Antoniego Aleksandra, krajczego i podwojewodziego smoleńskiego.

 

Enc. Wojsk.; Boniecki; Niesiecki; Uruski; Wolff, Senatorowie W. Ks. Lit.; – Medeksza S., Księga pamiętnicza, Kr. 1875 s. 124, 393, Script. Rer. Pol., III; Vol. leg., V 286, 524, 817–8.

Adam Przyboś

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Michał Piotr Boym

ok. 1614 - 1659-08-22
jezuita
 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

  więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.