INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Marcin Alembek  

 
 
ok. poł XVI w. - XVI/XVII w.
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Alembek Marcin, złotnik z drugiej połowy XVI w., brat Jana A. Wyuczywszy się rzemiosła w rodzinnym Lwowie w pracowni ojcowskiej Zebalda A., szukał na obcych dworach książęcych zajęcia. Po śmierci ojca, który zmarł w r. 1574, A. wraz z rodziną tj. z synami Walentynem i Danielem wywędrował do Drezna i bawił tutaj w latach 1586–1589, ucząc swych synów rzemiosła. Równocześnie został nadwornym złotnikiem elektora saskiego Chrystjana I. Prace artystyczne Marcina nabrały szerokiego rozgłosu, a lwowianie chełpili się, że są zdolni do wykonywania swej sztuki nawet choćby dla cesarza. Potwierdza jego zręczność okucie srebrne książki z r. 1589, sporządzone dla księżnej elektorowej. Wykonywał też dla elektora cały szereg artystycznych przedmiotów, bądźto dla jego własnego użytku, bądź też na podarunki, mianowicie złote łańcuchy, niektóre z nich z portretami w drogich kamieniach, guzy złote lub srebrne, spinki dla upięcia szat książęcych i trzewików, okucia flasz, tacę dla pieczęci konsystorskich oraz liczne oprawy srebrne ksiąg. Pracą, według której dają się zdeterminować jego roboty, jest oprawa księgi leczniczej dla koni, znajdująca się w król. Bibljotece publicznej w Dreźnie. Formy renesansowe ozdób oprawy są w nich w całej pełni rozwinięte.

 

Thieme-Becker; Łoziński Wł., Złotnictwo lwowskie, wyd. II, Lw. 1912, s. 24, 74–77; W. Enc. Ill.; Kunstgewerbeblatt, Lipsk 1888, t. IV, s. 194 i 207.

Leonard Lepszy

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan Kochanowski h. Korwin

1530 - 1584-08-22
poeta
 

Jakub Wujek

około 1541 - 1597-07-27
tłumacz Biblii
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Janusz Ostrogski

ok. 1554 - 1620-09-12
książę
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.