INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Marcin Dobrosłowski, h. Róża  

 
 
XVI wiek - XVI wiek
 
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Dobrosołowski Marcin, h. Róża, rotmistrz. W kampanii moskiewskiej r. 1564 prowadził rotę pieszą 200 ludzi; walczył w Siewierszczyźnie, zdobył i zburzył Poczep. W r. 1572, będąc w służbie hospodara mołdawskiego, miał powierzoną sobie 1 IV pieczę nad zamkiem chocimskim i strzelbą zamkową, osłaniał powrotną przeprawę Mieleckiego przez Dniestr, a następnie w 70 ludzi miał przez kilka tygodni bronić zamku przed Turkami i Mołdawianami hospodara Iona cel Cumplit. Ustąpił z Chocimia dopiero na rozkaz hetmana Jazłowieckiego, wyjednany przez hospodara Iona. W otoczeniu hetmana Mieleckiego uczestniczył w oblężeniu Połocka r. 1579, a następnie przy oblężeniu Sokoła kierował artylerią. Ognistymi pociskami zdołał zapalić drewniane umocnienia zamku i tym umożliwił szturm i zdobycie warowni. Zamieszkiwał zazwyczaj pod Buskiem na Rusi.

Młodszym od Marcina był Stanisław h. Róża, dworzanin królewski i rotmistrz kwarciany od r. 1534–55. Prowadził on roty konne od 50–200 ludzi. Niewątpliwie uczestniczył w nieszczęśliwej bitwie nad Seretem 1 II 1538. W r. 1540 za wieloletnie zasługi otrzymał dziedzicznie dworzysko prokopowskie na przedmieściu Buska.

 

Boniecki; Uruski; W. Enc. Il.; Korzon, Dzieje wojen, I; Kolankowski L., Roty koronne na Rusi i Podolu, »Ziemia Czerwieńska« 1935; Bielski, Kronika 1216, 1219, 1454; Heidenstein, Rerum polonicarum… libri 137; AGZ X; Hurmuzaki, II/2, 623, 636; Metryka Kor. 61 f. 239, 113 f. 462v.; Rach. Sejm. 22.

 
 

Powiązane artykuły

 

Druga połowa XVI wieku

Druga połowa XVI wieku, a przede wszystkim interesujący nas okres panowania ostatniego Jagiellona – Zygmunta Augusta – to okres dominacji wojsk zaciężnych, co przekładało się na konieczność......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Mikołaj Dzierzgowski

c. 1490 - 1559-01-18
prymas Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

  więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.