INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Marcin Groblicz starszy  

 
 
przed 1550 - po 1609
 
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Groblicz Marcin starszy (ur. przed 1550, zm. po 1609), lutnik. Ur. najprawdopodobniej w Krakowie i tu miał pracownię instrumentów muzycznych; nie wiemy, u kogo się kształcił. G. był lutnikiem królewskim, wzorował się na mistrzach szkoły w Brescii. Wyrabiał skrzypce, wiole i kontrabasy. Niektóre z zachowanych instrumentów jego wyrobu posiadają daty: 1566, 1590, 1602 i 1609. Lwia lub smocza główka, pięknie rzeźbiona, piękny lak i staranne wykończenie znamionują jego pracę. Główną cechą jego instrumentów jest używanie jaworu oczkowego (centkowanego) do wyrobu spodów i boczków oraz ostre zakończenia tzw. «efów». Viola da gamba z r. 1602, przerobiona, niestety, na wiolonczelę o czterech strunach, była własnością bibliografa Karola Estreichera, który ją dokładnie opisał, podobnie jak Wacław Dunder („Ruch Muzycz.” 1861 nr 33). Drzeworyt, reprodukujący główkę tej wioli, umieścił „Tygodnik Illustrowany” w r. 1878 nr 142. Viola ta jest obecnie własnością Muzeum Narodowego w Krakowie (Katalog podaje błędnie imię Groblicza: Marceli zamiast: Marcin). Wśród niewielu do dziś zachowanych instrumentów G-a, które liczono w XIX w. do około stu, wymienia Z. Szulc poza tym znajdujące się w Muzeum Narodowym w Poznaniu skrzypce i gambę bastardową oraz parę instrumentów ze zbiorów prywatnych.

 

Fotograficzne reprodukcje skrzypiec G-a: „Arkady” T. 12: 1935; – Chybiński, Słownik muzyków; Sowiński A., Słownik muzyków pol., Paryż 1874; Szulc Z., Słownik lutników pol., P. 1953 (tamże obszerna bibliografia i reprodukcje instrumentów); – Karłowicz M., Notatki o dawnych pol. skrzypcach, „Kwart. Muzycz.” 1911; Die Musik in Geschichte u. Gegenwart, Kassel u. Basel 1956 V; Reiss J., Skrzypce, ich budowa, technika i literatura, 1924.

Red.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.