INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Maria Czetwertyńska-Świętopełk (z domu Uruska)  

 
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Czetwertyńska-Świętopełk Maria (1853–1931), córka Seweryna hr. Uruskiego, ekonomisty i heraldyka, i Hermancji z Tyzenhauzów, żona ks. Włodzimierza Światopelk-Czetwertyńskiego, blisko 60 lat życia spędziła w Milanowie na Podlasiu w czasie narodowego i religijnego prześladowania przez rząd rosyjski. Dom jej wówczas stał się ostoją prześladowanych, przeważnie unitów, nad którymi roztoczyła opiekę. Brała żywy udział w ułatwianiu unitom przechodzenia granicy i zawierania tzw. »ślubów krakowskich«, oraz sprowadzaniu jezuitów, którzy w przebraniu udzielali prześladowanej ludności posług religijnych. Z tego powodu »księżna milanowska« była stale wymieniana w raportach urzędowych »jako nieprzejednana i zawzięta przeciwniczka prawosławia«. Odznaczała się wielką umiejętnością gospodarowania, roztropnością w zarządzaniu swoimi majątkami, którymi osobiście kierowała. Ofiarna na cele społeczne i religijne, po ukazie tolerancyjnym przyczyniła się do odbudowy wszystkich zamkniętych przez rząd rosyjski kościołów w swojej okolicy. W Warszawie była przewodniczącą Towarzystwa Opieki św. Józefa, któremu ofiarowała plac pod budowę własnego gmachu. Była pierwszą i długoletnią przewodniczącą Związku Katolickiego Polek, który również hojnie wspierała. Zmarła 18 IV 1931.

Red.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jerzy Bułanow

1903-04-29 - 1980-03-18
piłkarz
 

Witold Małcużyński

1914-08-10 - 1977-07-17
pianista
 

Bolesław Orliński

1899-04-13 - 1992-02-22
pilot wojskowy
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Stefan Marian Roguski

1849 - 1910-04-18
inżynier
 
 

Władysław Symonowicz

ok. 1833 - 1880-09-22
lekarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.