INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Mateusz Giedroyć  

 
 
brak danych - 1560 lub 1561
 
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Giedroyć Mateusz (zm. 1560 lub 1561), urzędnik litewski za Zygmunta Augusta, był synem Bartłomieja (zm. 1524) i Felicji z Mitkowiczów. Figuruje w aktach jako namiestnik kiernowski i mejszagolski (1547), chorąży giedrojcki (1557), namiestnik wileński, w końcu marszałek. Upamiętnił się tylko poselstwem do Iwana Groźnego w maju, czerwcu i lipcu r. 1551. Jechał w towarzystwie wracającego z Wilna posła moskiewskiego Ostafjewa, by nawiązać między monarchami dobre sąsiedzkie stosunki, że jednak Ostafjewowi kancelaria litewska dała odpis bez carskiego tytułu dla Iwana, więc i G. otrzymał na audiencji 28 VI pismo skierowane tylko do wielkiego księcia. Wystraszony przyjął je z rąk bojarów, ale porzucił na drodze nazajutrz po odjeździe z Moskwy. Bardzo charakterystyczny opis dworu carskiego zaczerpnął potem z opowiadań G-a szwedzki kronikarz Olaus Magnus («Historia de Gentibus Septentrionalibus», Rzym 1555 ks. XI De modo recipiendi oratorum apud Moschovitas). Z 4 synów G-a podpisali unię lubelską r. 1569 Melchior jako poseł wileński i Kasper – kowieński.

 

Boniecki; Sbornik LIX 348–54; Olaus Magnus, j. w., s. 367 n.; Akta unii, 350 n.

Władysław Konopczyński

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Zygmunt I Stary

1467-01-01 - 1548-04-01
król Polski
 

Wacław z Szamotuł

około 1526 - około 1560
kompozytor
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Kochanowski

1530 - 1584-08-22
poeta
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.