INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Michał Fukier  

 
 
ok. poł. XVI w. - 1625-01-04
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Fukier Michał († 1625), aptekarz i kupiec warszawski, wnuk Jerzego, syn Mikołaja i Jadwigi z Łyszczów, córki burmistrza Warszawy. Jako młody człowiek został Michał aptekarzem, lecz wkrótce porzucił ten zawód i zgodnie z tradycjami rodzinnymi wrócił do zawodu kupieckiego. Ok. r. 1590 ożenił się z Katarzyną Korbówną, patrycjuszką warszawską. W latach następnych przeprowadził szereg transakcji, nabył np. »rolę położoną z tej strony drogi publicznej, zwanej Nowomiejską i prowadzącej do wsi Górce, obok roli księży augustianów« (r. 1594), dalej grunt »podle nieboszczyka Młochowskiego dworku u św. Trojcy« (r. 1606), oraz kilka jeszcze innych, pomniejszych nieruchomości. Sprawy majątkowe wciągnęły go jednak w poważne kłopoty finansowe i, co gorsza, w szereg procesów. Wśród innych głośniejsze były: proces ze Stanisławem Gorzeszewskim, szafarzem królowej, o majątek spadkowy żony, oraz przede wszystkim z Gizami o prawo patronatu do kaplicy N. M. Panny w kościele św. Ducha za murami (późniejszy Pauliński). Wszystkie te kłopoty i sprawy podkopały finansowo Michała, tak, że nie miał on w mieście tego znaczenia co jego dziad i ojciec. Nie piastował też żadnych ważniejszych urzędów miejskich. Zmarł w czasie szalejącej w Warszawie zarazy, 4 I 1625.

 

Baruch M., Ród Fukierów, W. 1922; Łoza St., Rodziny polskie pochodzenia cudzoziemskiego osiadłe w Warszawie i okolicach, t. I, W. 1932; Przyborowski W., Z przeszłości Warszawy, t. I, W. 1899; Wejnert A., Wiadomości historyczne o morowym powietrzu w Warszawie r. 1625, »B. Warsz.« 1852, t. 3; Starożytności Warszawy t. 3; Bartoszewicz J., Kościoły warszawskie rzymsko-katolickie, W. 1855.

Zbigniew Wójcik

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Zygmunt III (Waza)

1566-06-20 - 1632-04-30
król Polski
 

Michał Sędziwój h. Ostoja

1566-02-02 - między 20.05 a 12.08.1636
alchemik
 

Henryk (de Valois)

1551-09-19 - 1589-08-02
król Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.