INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Michał Choński h. Pobóg  

 
 
1779 - 1855-02-01
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Choński Michał Pobóg (1779–1855), ekonomista. Urodził się we wsi dziedzicznej Trydonie w b. pow. wołkowyskim, z ojca Stanisława, stolnika parnawskiego, i matki Konstancji Sienkiewiczówny. Początkowe nauki pobierał u dominikanów w Grodnie, następne w Akademii Wileńskiej, gdzie w r. 1805 otrzymał stopień doktora filozofii. W r. 1806 został powołany przez Tadeusza Czackiego na profesora prawa przyrodzonego i ekonomii politycznej w Krzemieńcu. Odtąd przez 25 lat aż do końca istnienia Liceum Ch. wykładał na podstawie dzieł A. Smitha, J. B. Say’a i Jakoba. Kiedy profesorów Liceum przeniesiono do Kijowa, Ch. pozostał w Krzemieńcu. Od r. 1838 przeniósł się nad Bug do zagrody wiejskiej w Łoboczynie. Umarł 1 II 1855 w Żytomierzu, gdzie bawił u syna Kazimierza, znanego lekarza. Ch. był uczniem Malewskiego, który po Hieronimie Strojnowskim objął w Wilnie katedrę prawa natury i ekonomii politycznej. Tak samo, jak Malewski, Ch. nie przyjął fizjokratycznego podręcznika Strojnowskiego za podstawę swoich wykładów, lecz przychylił się do nowego kierunku naukowego. W r. 1820 przetłumaczył na język polski z języka niemieckiego dzieło ekonomisty niemieckiego Ludwika Jakoba p. t. »Zasady ekonomii narodów, czyli umiejętności narodowego gospodarstwa, z uwagami tłumacza« (w dwu tomach). Podręcznik Jakoba, oparty na nauce A. Smitha i Say’a, był napisany w czasie jego pobytu i wykładów w Charkowie, dokąd się chwilowo przeniósł po zamknięciu Uniwersytetu w Halle (w r. 1806); prawdopodobnie więc nastąpiło wtedy zbliżenie między Ch-im i Jakobem. Uwagi tłumacza nie miały charakteru krytycznego, świadczyły jednak o przejęciu się Ch-go zasadami liberalnymi np. w odniesieniu do kwestii włościańskiej w Polsce. W rozprawie swej O wpływie systematów opodatkowania na stan zamożności narodów i byt ich polityczny tak w dawnych jak i późniejszych czasach, wydanej w Krzemieńcu w r. 1816, Ch. podał historyczny przegląd systemów podatkowych, zalecając nowszy system opodatkowania na podstawie czystych dochodów indywidualnych, uwolnienia minimum egzystencji od podatków bezpośrednich i przedmiotów niezbędnych do życia od podatków konsumcyjnych. W późnym wieku napisał rozprawę o handlu w »Athenaeum« (1847), »według myśli Raynala i innych do poznania podany«.

 

Bieliński, Uniw. Wil., III 385–6 i II 513.

Stanisław Głąbiński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Józef Rufin Wybicki

1747-09-29 - 1822-03-10
pisarz
 

August Cieszkowski

1814-09-12 - 1894-03-12
filozof
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

(Jakub) Józef Simmler

1823-03-14 - 1868-03-01
malarz
 

Antoni Sikorski

1834-12-18 - 1913-06-23
lekarz
 

Tadeusz Gorecki

1825-05-05 - 1868-01-31
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.