INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Mikołaj Korff h. własnego  

 
 
2 poł. XVI w. - 1 poł. XVII w.
Biogram został opublikowany w latach 1968-1969 w XIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Korff Mikołaj h. własnego (poł. XVI w.–pocz. XVII w.), rotmistrz królewski. Pochodził z niemieckiego rodu z Westfalii, który w okresie średniowiecza przeniósł się do Inflant i Kurlandii. Swoją działalność wojskową rozpoczął w czasach Stefana Batorego, uczestnicząc w walkach z Moskwą na czele roty niemieckiej arkebuzerii. W r. 1578 brał udział wraz z nią w głośnej odsieczy dla obleganej Kiesi (Wenden), zakończonej znacznym zwycięstwem nad wojskiem Iwana Golicyna. W okresie luty – marzec 1579 r., znajdując się w szeregach litewskiej jazdy polowej na czele 100-konnej roty, wziął udział pod wodzą Krzysztofa Radziwiłła, hetmana pol. lit., w wyprawie w okolice Dorpatu, a potem najprawdopodobniej i w samej kampanii połockiej. W r. 1581 walczył pod Pskowem, ale już w składzie armii kor. W okresie od poł. września do 17 X 1581 r. wyprawiono K-a do Rygi po kule i proch, z czego wywiązał się zadowalająco, choć nieterminowo. Wynikło to z konieczności doprowadzenia królowi opóźniającego się oddziału piechoty szkockiej (150 osób), użytej po drodze przez M. Dębińskiego do oblegania zamków: Lenward i Ascheraden. Na inflanckim teatrze wojennym widzimy go jeszcze wl. 1600–2, kiedy to brał udział w walkach pod dowództwem Jerzego Farensbacha, tym razem już na czele 200 rajtarów. Jako doświadczony rotmistrz uczestniczył w radach wojennych wyższego szczebla (jak np. 11 IX 1601). Za zasługi wojenne otrzymał K. w r. 1583 w lenne władanie znaczne dobra w Inflantach, tj. Jurienburg, Kreutzburg i Preecul. Prowadził ponadto w omawianym okresie jakieś sprawy finansowe z mieszczanami ryskimi. Zostawił synów: Mikołaja, wojewodę wendeńskiego, i Wilhelma, nadburgrabiego Kurlandii i pułkownika królewskiego.

 

Boniecki; Kojałowicz W. W., Herbarz rycerstwa W. X. Litewskiego tak zwany Compendium, Wyd. F. Piekosiński, „Herold Pol.” 1897; Uruski; – Herbst S., Wojna inflancka 1600–1602, W. 1938; – Arch. Zamoyskiego, III; Archiwum Domu Sapiehów, Lw. 1892 I; Heidenstein R., Pamiętniki wojny moskiewskiej, Tłum. J. Czubka, Lw. 1894, Biblioteka dla Młodzieży, S. 2. t. 11; Inflanty, Wyd. J. Jakubowski i J. Kordzikowski, W. 1915, Źródła Dziej. XXIV 1; Księgi podskarbińskie; Piotrowski J., Dziennik wyprawy Batorego pod Psków, Wyd. A. Czuczyński, Kr. 1894; – AGAD: Arch. Skarbu Kor. II rkp. 29 k. 39a.

Henryk Kotarski

 
 

Powiązane artykuły

 

Druga połowa XVI wieku

Druga połowa XVI wieku, a przede wszystkim interesujący nas okres panowania ostatniego Jagiellona – Zygmunta Augusta – to okres dominacji wojsk zaciężnych, co przekładało się na konieczność......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Andrzej Bobola h. Leliwa

ok. 1591 - 1657-05-16
święty
 

Wacław z Szamotuł

około 1526 - około 1560
kompozytor
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Maria Bernardoni

ok. 1542 - 1605
jezuita
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.