INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Mikołaj Lanckoroński z Brzezia h. Zadora  

 
 
1 poł. XVI w. - 1597
Biogram został opublikowany w 1971 r. w XVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Lanckoroński Mikołaj z Brzezia h. Zadora (zm. 1597), rotmistrz jazdy kor., podkomorzy podolski. Syn Hieronima, starosty skalskiego, brat Stanisława, kasztelana halickiego (zob.). W młodości przebywał na dworze Zygmunta Augusta i w r. 1570 został dworzaninem pokojowym. Aktywny udział w wojnach wziął w stopniu rotmistrza dopiero za Stefana Batorego w wyprawach: połockiej (1579), wielkołuckiej (1580) i pskowskiej (1581/2), dowodząc 200-konną rotą husarską. W r. 1580 znajdował się w prawoskrzydłowej, osłonowej kolumnie Jana Zamoyskiego, kanclerza kor., a w n. r. należał okresowo do pułku Stanisława Tarnowskiego, kasztelana radomskiego (marsz spod Worońca pod Psków w sierpniu 1581 r.). Po skończonej wojnie podjął służbę na Podolu w wojsku kwarcianym, które wysłało go wraz z dwoma innymi swoimi delegatami na sejm elekcyjny (lato 1587) do Warszawy, gdzie referowali oni potrzeby wojska. Opowiedzieli się wówczas w imieniu swoim i wojska za kandydaturą królewicza szwedzkiego Zygmunta.

W pierwszych latach panowania Zygmunta III należał L. do antyregalistycznego stronnictwa popularystów; brał m. in. udział w nielegalnym zjeździe lubelskim w kwietniu 1592 r. W r. 1593 był posłem z Małopolski na sejm, z którego wybrano go jednym z delegatów do odbierania kwarty. W r. 1595 został podkomorzym podolskim i wziął prawdopodobnie udział w wyprawie cecorskiej Jana Zamoyskiego we wrześniu t. r. (jako starosta skalski?, por. Niesiecki i Bielski). W sierpniu n. r. uczestniczył jako jeden z komisarzy królewskich w obradach komisji krakowskiej nad zawiązaniem ligi antytureckiej. L. władał dziedzicznymi dobrami w woj. krakowskim (z głównym majątkiem Brzezie w pow. szczyrzyckim), nabywając z czasem na Podolu m. in. wsie Balina i Nowosiółka (ok. 1578). Służba wojskowa nie przyniosła mu żadnych nadań, chociaż już na przełomie 1581/2 starał się o starostwo czerwonogrodzkie, a sejmik halicki w dn. 8 II 1590 r. zalecał go do nagrody, gdyż «dawno na posłudze Rzeczypospolitej trwa». L. zmarł w r. 1597. Ożeniony był z Anną Żórawińską, z którą miał córkę Zofię i syna Stanisława (1585–1617), kasztelana halickiego (1613) i woj. podolskiego (1614).

 

Boniecki; Dworzaczek, Genealogia; Niesiecki; Paprocki; Uruski; – Górski, Historia jazdy, s. 305; Lepszy K., Rzeczypospolita polska w dobie sejmu inkwizycyjnego, Kr. 1939; – Acta Hist., XI; Akta grodz. i ziem., XXIV; Arch. Zamoyskiego, II, III; Bielski, Kronika, III 1740 (pod: starosta skalski?); Materiały do historyi stosunków kulturalnych w XVI w. na dworze królewskim polskim, Oprac. S. Tomkowicz, Kr. 1915; Matricularum summ., V cz. 1 poz. 4345, 4364, 4426, cz. 2 poz. 10837; Piotrowski J., Dziennik wyprawy Stefana Batorego pod Psków, Wyd. A. Czuczyński, Kr. 1894; Script. Rer. Pol., XI, XX, XXI; Vol. leg., II 1409; Źródła Dziej., XIX 245; – AGAD: ASK dz. II rkp. 31 k. 125–138, Rach. Król. rkp. 239 k. 22v., ASW dz. 85 rkp. 63 k. 255–8, rkp. 64 k. 23 i 62, dz. 82 rkp. 8 fasc. XVIII.

Henryk Kotarski

 
 

Powiązane artykuły

 

Druga połowa XVI wieku

Druga połowa XVI wieku, a przede wszystkim interesujący nas okres panowania ostatniego Jagiellona – Zygmunta Augusta – to okres dominacji wojsk zaciężnych, co przekładało się na konieczność......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Wacław z Szamotuł

około 1526 - około 1560
kompozytor
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.