INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Mikołaj Mieliński (Mieleński) h. Wczele  

 
 
XVI w. - 1621
 
Biogram został opublikowany w 1975 r. w XX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Mieliński (Mieleński) Mikołaj h. Wczele (zm. 1621), kasztelan kamieński. Był synem Mikołaja, wojskiego kaliskiego (zob.), i Magdaleny Iwieńskiej. Kształcił się w Moguncji. Posłował na sejm 1603 r. W r. 1605 był już kasztelanem kamieńskim. Uczestniczył 18 VII 1606 w obradach senatorów i szlachty o orientacji prokrólewskiej, zebranych w Poznaniu z racji odprawianych tam wtedy sądów grodzkich, i podpisał protestację przeciwko rokoszowej uchwale sejmiku średzkiego z 8 VII t. r. Mimo iż był kasztelanem, posłował na sejm 1607 r. i został obrany jego marszałkiem. Z tego sejmu wszedł do grona komisarzy, którzy mieli przywodzić rokoszan «dobrymi a łaskawymi śrzodkami do uspokojenia». Wyznaczony w r. 1621 na dowódcę pospolitego ruszenia powiatu kcyńskiego, zmarł t. r. przed objęciem dowództwa. Był dziedzicem Kruchowa, Świnar Wielkich, Ostrowa, Jastrzębowa, Grabowa, części w Gorzuchowie, Strzeżewie Wielkim i Małym, Kamioneczku w pow. gnieźnieńskim, Zakrzewa i Słępowa w pow. kcyńskim, Ostaszewa oraz części w Brąchnowie i Mgowie w pow. chełmińskim. Miał syna Mikołaja i córkę Zofię, żonę Piotra Mielżyńskiego.

 

Niesiecki; Paprocki; Uruski; – Akta sejmikowe woj. pozn., I cz. 1; Vol. leg., II 1638; – Arch. Państ. w P.; Gniezno Grodz. 58 k. 74, 60 k. 418v., 63 k. 57, 68 k. 214v., Kcynia Grodz. 41 k. 579, Poznań Grodz. 28 k. 493, 30 k. 276, 32 k. 461, Wałcz Grodz. 19 k. 236.

Włodzimierz Dworzaczek

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Wacław z Szamotuł

około 1526 - około 1560
kompozytor
 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

  więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.