INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Onufry Dąbrowski h. Ogończyk  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Dąbrowski Onufry h. Ogończyk (w. XVIII), chorąży orłowski, generał-major ziemiański. Ur. w Łęczyckiem. Był sędzią kapturowym województwa łęczyckiego, podpisał elekcję Stanisława Augusta. W r. 1777 był deputatem na trybunał koronny i piastował godność podstolego orłowskiego. W r. 1779 podstoli brzeziński, w r. 1782 podczaszy łęczycki, w r. 1784 stolnik inowłodzki i po raz drugi deputat na trybunał koronny, w r. 1786 chorąży orłowski. Podczas formowania wojska polskiego przez gen. Dąbrowskiego w r. 1806 został mianowany przezeń generałem-majorem pospolitego ruszenia województwa łęczyckiego. Przyprowadził swoje pospolite ruszenie na punkt zborny do Łowicza i na punkt koncentracji grupy bojowej do Bydgoszczy. W działaniach wojennych nie wziął udziału.

 

Boniecki; Gembarzewski Br., Wojsko polskie 1807–14, W. 1912; Staszewski J., Źródła wojskowe do dziejów Pomorza w czasach Księstwa Warszawskiego, cz. I. Zajęcie Pomorza 1806/7, Toruń 1933.             

Janusz Staszewski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Hugo Kołłątaj (Kołłontay)

1750-04-01 - 1812-12-28
filozof
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Fryderyk Bauman

ok. 1760-70 - 1845
architekt
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.