INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Otto Denhoff  

 
 
XVI wiek - 1609
 
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Denhoff Otto h. własnego († 1609), rotmistrz. Syn Hermana, pułkownika polskiego, i Anny Joede, za młodu był paziem księcia Alberta pruskiego. Poczuł wszakże rychło w sobie żyłkę rycerską i na wiele lat oddał się wojaczce w Niemczech, Niderlandach i na Węgrzech. Wrócił z obcych krajów, opromieniony sławą dzielnego żołnierza, i wkrótce zyskał sobie pochwały Zamoyskiego i króla Stefana za udział w wojnach moskiewskich. W nagrodę otrzymał od Batorego posiadłość Idwen w starostwie rujeńskim (33 służby, r. 1601) prawem lennym, co wyrównało stratę majątku w szwedzkiej Estonii. Za bezkrólewia jako ochotnik służył pod Zamoyskim, na konwokacji w oddziale Pękosławskiego, a na elekcji Farensbacha; walczył przy oblężeniu Krakowa i pod Byczyną, za co na sejmie koronacyjnym w r. 1588 dotychczasowe lenno król zmienił mu we własność dziedziczną. Jako poseł parnawski z innymi posłami inflanckimi, Niemcami, na sejmie w r. 1597 wystąpił w obronie praw szlachty niemieckiej. W kampanii jesiennej r. 1600 w Inflantach dowodził pospolitym ruszeniem województwa parnawskiego, a po rozpadzie wojska 20 II 1601 został dowódcą zaciężnych wojsk ryskich. W końcu maja 1601 r. na czele 300 knechtów miejskich przybył pod Kokenhausen i wziął udział w oblężeniu miasta pod dowództwem Krzysztofa Radziwiłła; w czasie bitwy 23 VI na czele 500 piechoty kontynuował blokadę miasta; po zwycięstwie wrócił do Rygi zagrożonej przez flotę szwedzką. Po jesiennym oblężeniu Rygi w r. 1601 wziął udział w kampanii Zamoyskiego i w r. 1603 w nagrodę zasług za poparciem Dorohostajskiego, Radziwiłła i Zamoyskiego otrzymał stałą pensję, a później starostwo Adsel (Gaujene). Później cieszył się też poparciem Jana Karola Chodkiewicza. Zmarł w r. 1609 w wieku lat 55. Żonaty z Urszulą Behr, miał trzech synów. Najstarszy Otto, sekretarz królewski w l. 1616–1624, starostwo ojcowskie Adsel uzyskał w r. 1623.

 

Herbarze; Estr.; Herbst, Wojna inflancka 1600–1602, W. 1938; Švabe A., Die älteste schwedische Landrevision Livlands, Riga 1935; Sitzber. d. Ges. f. Gesch. d. Ostseerprov. Russl. 1912, s. 186; Hilchen D., Livoniae supplicantis ad S. R. M. – tem oratio a nuntiis nobilitatis Livoniae… R. Brackel… O. Doenhoff… O. Hilchen in comitiis Varsav. anni 1597, die 7 III publice habita; tenże, Paraenetica consolatio… ad gener. Casparum Dönhoff… obitum patrui sui… Ottonis Dönhof…missa, Zamość 1609; Busse K. H., Magnus Ernst Graf v. Dönhoff. »Mitt. aus d. Gebiete d. Geschichte Liv-Ehst u. Kurlands«, Riga 1853, VII 328–31 (tu życiorys i genealogia); Archiwum Miejskie w Rydze, Äusseres Ratsarchiv V, 14 2/2; Archiwum Zamoyskiego s. II, t. IX, pl. XVI, nr 25; Metryka Koronna 134 f. 211, 148 f. 184, 165 f. 106, 170 f. 426; Rach. król. 301, k. 242; B. Kórn. rkp. II 168, s. 150.

Stanisław Herbst

 
 

Powiązane artykuły

 

Druga połowa XVI wieku

Druga połowa XVI wieku, a przede wszystkim interesujący nas okres panowania ostatniego Jagiellona – Zygmunta Augusta – to okres dominacji wojsk zaciężnych, co przekładało się na konieczność......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.