INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Piotr Abramowicz h. Lubicz  

 
 
1619-06-11 - 1697-04-22
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Abramowicz Piotr, (1619–1697), jezuita. Ur. 11 VI 1619, Małopolanin, herbu Lubicz. W 1640 r. wstąpił do jezuitów; po zwykłych studjach uczył 12 lat matematyki w Kaliszu, Krakowie i Lublinie. Znajomość matematyki i architektury wyzyskał jako kierownik budowy małego kolegjum w Wałczu, którego był założycielem i przełożonym (1668–1675), i kościoła jezuickiego w Poznaniu (1675–1682). Zasłynął w Polsce zachodniej, na Śląsku i Morawach, jako wielki misjonarz ludowy. W czasie wojen szwedzkich przeorał cały Śląsk misjami. Uchodził za niezrównanego mistrza w nauczaniu katechizmu, przy którem stosował niezwykłą na owe czasy metodę poglądową; przynosił do kościoła wielkie barwione sztychy religijne, wystawiał je i na ich podstawie nauczał lud i dzieci. Mąż wielkiej cnoty i umartwienia; w czasie zaraz usługiwał zapowietrzonym, przyczem nabawił się ciężkich wrzodów na nodze, mimo to jednak nie ustawał w pracach. Szczególnie ukochał lud wiejski i nędzarzy, poświęcając się cały pracy duszpasterskiej i miłosiernej nad nimi. Umarł 22 IV 1697 w Krakowie u św. Szczepana.

 

Materjały rękopiśmienne Archiwum Gener. S. J. Catalogi triennales (Pol. 12–21). Catalogi breves (Pol. 44–45). Necrologi (pol. 68, fol. 1049).

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Andrzej Rudomina

1596 - 1631-09-05
jezuita
 

Wojciech Łańcucki

1610 - 1686-07-25
prawnik
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.